NOW P-5-P 50 мг, 90 капсули

NOW P-5-P 50 mg, 90 capsules Coenzyme Pyridoxal-5-Phosphate vitamin B6
NOW P-5-P 50 мг, 90 капсули
1.578,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
054868C
favorite_border

Опис на производот

P-5-P  (пиридоксал-5-фосфат) претставува супериорна активна форма на витамин Б6 (пиридоксин), чија конверзија настанува во црниот дроб. Лесно се апсорбира од телото и почнува да делува речиси веднаш штом ќе се внесе. Постојат неколку форми на витамин Б6 кои се сметаат за пиридоксин-витамери, но само P-5-P има активна коензимска улога. Го контролира метаболизмот на амино киселините, помага во производството на невротрансмитери и е кофактор за повеќе од 150 ензими во нашето тело.

Кога се зема како дневен додаток, P-5-P  го подобрува глукокортикоидното дејство, кое има природен антиинфламаторен потенцијал, со што го зајакнува имунолошкиот систем. Помага во варење на храната со разградување на мастите, протеините и јаглехидратите и го поттикнува создавањето на црвени крвни зрнца. Овие важни процеси се од суштинско значење и помагаат да се одржи целокупното здравје на поединецот.

 • Одржува здрави нивоа на хомоцистеин
 • Ги намалува симптомите на ПМС
 • Поддршка на позитивното расположение и релаксација
 • Здраво формирање на црвени крвни зрнца
 • Го олеснува меѓуклеточниит транспорт на магнезиум
 • Го намалува интензитетот на утринските мачнини за време на бременост

Се препорачува при:

 • Дијабет тип 1 и 2
 • Хипертироидизам
 • Сидеробластна анемија
 • Периферна невропатија
 • Хроничен замор
 • Алкохолизам
 • Бременост и доење

Пакување: 90 капсули

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

Содржина

Состав: Количина во 1 доза:

  1 капсула % на дневни вредности
Витамин Б6 [од 50 мг Coenzyme Pyridoxal-5-Phosphate (P-5-P) Monohydrate] 33 мг 1941%
Магнезиум (од Магнезиум Бисглицинат) (TRAACS®)     6%

 

Други додатоци: оризово брашно, хипромелоза (целулозна капсула), микрокристална
целулоза, стеаринска киселина (од растителен извор) и силициум диоксид.
Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти
состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги
содржат овие алергени.

Вегетеријански производ.

Веган производ.

Без ГМО.

Кошер.

Препорака за употреба: Земете 1 капсула дневно, со храна.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доите, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Пред употреба на граничниот производ, внимателно прочитајте го упатството бидејќи содржи важни информации за Вас. Овој граничен производ се издава без рецепт. И покрај тоа, треба да го употребувате претпазливо за да Ви биде повеќе од корист.

Чувајте го упатството. Советувајте се со Вашиот фармацевт ако Ви се потребни дополнителни податоци.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се