NOW Сан-Е 400 ИЕ, 60 гел капсули

NOW Сан-Е 400 ИЕ, 60 гел капсули
1.606,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
051858C
favorite_border

Опис на производот

  • Без соја
  • Антиоксидантна заштита
  • 268 мг (400 ИЕ) Витамин Е
  • d-alpha Tocopherol од без-ГМО сончогледово масло

NOW® Sun-E ™ 400 е без соја, витамин Е добиен од без ГМО масло од семе од сончоглед.  Витаминот Е е главен антиоксидант растворлив во масти, кој е особено важен за одржување на здравјето на клетките преку неутрализирање на слободните радикали формирани преку нормалните метаболички процеси, како и преку изложување на околината. Како дополнување на неговите антиоксидантни активности. Витаминот Е исто така е неопходен за нормална имунолошка функција и за одржување на здрав васкуларен систем.

Пакување: 60 гел капсули

NOW® Sun-E ™ 400 е без соја, витамин Е добиен од без ГМО масло од семе од сончоглед.  Витаминот Е е главен антиоксидант растворлив во масти, кој е особено важен за одржување на здравјето на клетките преку неутрализирање на слободните радикали формирани преку нормалните метаболички процеси, како и преку изложување на околината. Како дополнување на неговите антиоксидантни активности, Витаминот Е исто така е неопходен за нормална имунолошка функција и за одржување на здрав васкуларен систем.

Моќен антиоксидант кој го штити организмот од слободните радикали и има корисен ефект врз сите состојби придружени со зголемен оксидативен стрес. Слободните радикали ги оштетуваат клетките и можат да придонесат за развој на кардиоваскуларни заболувања и рак.

Витаминот Е спаѓа во групата на витамини растворливи во масти, што значи дека му се потребни маснотии од храната за да може правилно да се апсорбира. Витаминот Е се слкадира во црниот дроб пред да навлезе во крвотокот.

Внесот на витамин Е зависи од староста и полот, и е изразена во mg. Количината на Витамин Е во храната и суплементите е означен во меѓународни единици IU и тие ја мерат биолошката активност, а не количината. Природниот извор на Витамин Е се нарекува алфа токоферол (обично означен како d-alpha Tocopherol), додека синтетскиот произведен облик е означен како dl-alfa tocopherol.

Придобивки:

  • Ја стабилизира мозочната активност
  • Го нормализира расположението
  • Зголемува ментални способности
  • Стимулира раст на коски
  • Подржува нормално функционирање на срцето

Содржина

Состав: една капсула содржи:

Витамин Е (како d-alpha Tocopherol) (Sun E 900™) (од Без-ГМО сончогледово масло) 268 мг   

Други додатоци: брашно од ориз, хипромелоза (капсула од целулоза), аскорбил палмитат и силициум диоксид. Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Без ГМО. Вегереријански/Веган. Кошер.

Употреба: земете 1 капсула дневно со храна.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се