NOW Спирулина пацифика 200 таблети

NOW Спирулина пацифика 200 таблети
1.932,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
012233C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Hawaiian Spirulina

 • 65% лесно сварлив протеин
 • 23 пати повеќе железо од спанаќот
 • 25 пати повеќе бета-каротен од морковот
 • 5 пати повеќе калциум од млекото
 • Eнергија за сите возрасти

Спирулина е модро-зелена микроалга која се консумирала уште од времето на древните Ацтеки. Таа содржи извонредна комбинација на преку 100 важни хранливи состојки.

 • Најдобар природен извор на биолошко железо (65 пати повеќе од спанаќот) и селен
 • Поголема концентрација на бета каротен од морковот
 • 3 пати повеќе витамин Е отколку во пченичните ‘ркулци
 • 65% лесно сварлив комплетен протеин со сите есенцијални амино киселини во совршена рамнотежа (2 пати повеќе протеини од сојата и 3 пати од рибата)
 • Витамини од групата Б, особено Б12, Б1 (тиамин) и Б3 (ниацин)
 • Најбогат извор на гама линоленска киселина во природен облик, која ја нема во традиционалната исхрана (ја има уште само во мајчиното млеко)
 • 10 пати повеќе калциум од млекото
 • Единствен извор на антиоксидантот фикоцианин
 • Содржи повеќе ензими во однос на други слични производи, особено супер оксид дисмутаза
 • 95% искористеност на хранливите состојки
 • Без маснотии

Пакување: 200 таблети

Содржина

Едноставно кажано, Hawaiian Spirulina е најконцентрирана комплетна храна и извор на:

 • Протеини (60-70%)

Сите 10 хранливи есенцијални амино киселини – вкупно 20 амино киселини, во синергетска рамнотежа

 • Б12 – најголем извор на човечки активен Б12 на Земјата
 • Бета-каротен и мешани каротеноиди – извонредно високи природни концентрации
 • Целосен спектар на антиоксиданти – од фитонутриенти, пигменти и природни витамини
 • Фикоцианин – највисока концетрација на овој моќен, син, имуно-стимулативен протеин
 • ГЛК – природна форма
 • Есенцијални масни киселини – најпотребните Омега 3 и 6 есенцијални масни киселини
 • Хлорофил
 • Целосен спектар на витамини – повеќе од било која друга поединечна храна, во балансирани количини
 • Океански извор на минерали и разноликост на елементи во траги
 • СОД – извонредно високо ниво на антиоксидантниот ензим, супероксид дисмутаза
 • Високи нивоа на мукополисахариди во мекиот клеточен ѕид – материјали за гликопротеинските комплекси
 • Не содржи холестерол и скроб, многу малку натриум и калории – високо енергетска храна

Употреба:
Возрасни: 3-6 таблети дневно
Деца: 1-3 таблети дневно

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се