PHARMANOVA Остео К2, 60 таблети

PHARMANOVA Остео К2, 60 таблети
749,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
013656C
favorite_border

Опис на производот

OстеоК2® го чува здравјето на вашите коски и крвни садови така што:

  • Ги јакне коските
  • Го спречува создавањето калцификати во крвните садови, ‘рскавицата и меките ткива
  • Ги обезбедува неопходните дози на витамини и калциум

OстеоK2® содржи, покрај калциум и витамин Д3, и MenaQ7®, патентиран екстракт од јапонска ферментирана соја Natto, кој претставува најбогат извор на природен витамин К. Сите три микронутриенти во составот на препаратот се потребни за одржување на нормални коски.

Калциумот е неопходен за раст и јакнење на коските, а витаминот Д3 овозможува ресорпција на калциумот од цревата. Улогата на витаминот К2 во одржувањето на здравјето на коските, но и крвните садови, проучувана е во текот на последниве две децении. Сега е познато и докажано дека витаминот К2 е неопходен за правилно искористување на ресорбираниот калциум и негово потполно вградување во коските.

Витаминот К2 е неопходен  за активирање на протеини, Oстеокалцин и MatrixGla протеин, потребни за врзување на калциумот и неговото правилно искористување. Доколку овие протеини не се активирани не можат да го врзат калциумот.

Остео К2® се препорачува на сите лица на средна или постара возраст, посебно на жените, за зачувување на здравјето на коските и на крвните садови.

Пакување: 60 таблети

Содржина

Состав: две таблети содржат:

Калциум 400 мг
Витамин К 45 мкг
Витамин Д 5 мкг

Употреба: препорачано внесување за возрасни е две таблети дневно. Се препорачува внимателност кај лица кои земаат антикоагулантна терапија, бремени и доилки. Во овие случаи неопходна е консултација со лекар пред земање на препаратот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се