PHARMANOVA UtiBHP, 30 капсули

PHARMANOVA UtiBHP, 30 капсули
671,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
052372C
favorite_border

Опис на производот

BHP - Бенигната хиперплазија на простатата е зголемување на растот на клетките на простатата и последователно зголемување на волуменот на жлездата, што може да доведе до опструкција на ниво на уретрата и тешкотии во празнењето на мочниот меур.

UtiBHP капсулите содржат Plasys 300® и селен. Plasys 300® стандардизирана мешавина од сув екстракт од полен од 'рж (Secale cereale) и бета-ситостерол од кора од бор (Pinus spp.) 300 мг (150 мг бета-ситостерол и 3 мг есенцијални амино киселини).

Екстрактот од полен од 'рж помага за одржување на здрава простата и мочен меур кај мажите. Есенцијалните амино киселини од полен од 'рж од екстрактот Plasys 300®, кој е дел од производот UtiBHP, имаат антиинфламаторно (антивоспалително) дејство. Бета-ситостеролите од екстрактот Plasys 300® помагаат да се инхибира ензимот 5-α-редуктаза, кој е одговорен за регулирање на нивото на тестостерон, со што се намалува нивото на тестостерон на простатата, што ги ублажува симптомите на бенигна хиперплазија. Во исто време, овие супстанции помагаат да се спречи растот на клетките на простатата. Со дејство на активните компоненти од екстрактот Plasys, правилната и континуирана употреба на UtiBHP доведува до инхибиција на зголемувањето на простатата и подобрување на симптомите на LUTS: фреквенција, ноктурија, итност, складирање, чувство на нецелосно празнење. 

Селенот придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес и нормална сперматогенеза.

Пакување: 30 капсули

Содржина

Состав: една капсула содржи:

Plasys 300®  стандардизирана мешавина од сув екстракт од полен од 'рж (Secale cereale) и бета-ситостерол од кора од бор (Pinus spp.) со мин. 50% бета-ситостерол и мин. 1% есенцијални аминокиселини 300 мг (150 мг бета-ситостерол и 3 мг есенцијални аминокиселини
Селен ( како L-селенометионин) 55 мкг

Употреба

Возрасни: една капсула дневно, без разлика на оброкот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се