PHARMAVITAL Железо и витамин Б комплекс форте, 100 капсули

PHARMAVITAL Железо и витамин Б комплекс форте, 100 капсули
616,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
031702C
favorite_border

Опис на производот

Содржат комплекс од есенцијални балансирани состојки. Дополнително сертифицираните DRcapsTM капсули осигуруваат оптимална испорака на состојките кои се чувствителни на кисела средина. Железото има бројни функции во човечкиот организам.

Железото придонесува за:

  • Нормално формирање на црвените крвни зрнца и хемоглобинот
  • Дополнително железото од Ferrochel® има особено добра компатибилност и затоа е особено добро прифатлив од организмот
  • Витаминот Ц ја зголемува апсорпцијата на железото
  • Витаминот Ц придонесува за намалување на заморот и исцрпеноста
  • Витамините Б2, Б6, Б12, фолатите и пантотенска киселина придонесуваат за намалување на заморот и исцрпеноста

Пакување: 100 капсули

Содржина

Состав: Една (1) капсула содржи:

      %ПДВ*
Витамин Ц     240 мг

300%

Витамин Б1           1.1 мг

100%

Витамин Б2      1.4 мг

100%

Витамин Б12              2.5 мкг

100%

Витамин Б6      3 мг

214%

Пантотенска киселина     6.6 мг 110%
Фолна киселина     400 мкг  200%
Железо Ferrochel®             18.80 мг 135%
Бакар   1.84 мг 184%   
Манган       2.15 мг 108%

*препорачано дневно внесување

Состојки: Л-аскорбинска киселина, железен бисглицинат, обвивка на капсулата:  хидроксипропилметил целулоза, бакар бисглицинат, манган бисглицинат, средство за зголемување на волументот: магнезиумови соли на масни киселини, Д- пантотенат калциум, пиридоксин хидрохлорид, рибофлавин -5- фосфат, натриум боја: титаниум диоксид, тиамин мононитрат, птероилмоноглутаминска киселина, цијанокобаламин.

Употреба: се препорачува по една (1) капсула на ден со доволна количина на течност. Капсулите не треба да се џвакаат. Да не се надминува препорачаната дневна доза.

Предупредување: Не се препорачува употреба на други додатоци на исхрана кои содржат железо, бакар или манган. Ако сте бремени, доите, земате лекови, планирате некоја медицинска интервенција или имате некој здравствен проблем консултирајте се со лекар пред употреба.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се