PHARMAVITAL Железо + витамини & фолна киселина 30 кесички

PHARMAVITAL Железо + витамини & фолна киселина 30 кесички
353,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
051487C
favorite_border

Опис на производот

IRON + Vitamins & Folic Acid на Pharmavital содржи есенцијален балансиран комплекс.

Железото има бројни придобивки за човечкиот организам, пред се придонесува за нормално формирање на црвените крвни зрнца и хемоглобинот. Железото во состав на производот IRON + Vitamins & Folic Acid на Pharmavital претставува микроенкапсулирана форма заштитена под името Lipofer® и има за цел да осигура добра компатибилност и висока биорасположливост.

Витаминот Ц ја зголемува апсорпцијата на железото и заедно со витамин Б12, фолната киселина (фолатите) и железото придонесуваат за намалување на заморот и исцрпеноста.

Пакување: 30 кесички

Содржина

Состав:

Нутритивни информации на 100 гр на кесичка

ПДВ*

Енергетска вредност

853 kJ/212 kcal

25 kJ/6 kcal

 

Масти

од кои заситени масни киселини

1,0 гр

0,92 гр

0,03 гр

0,02 гр

 

Јаглени хидрати

од кои шеќер

74,0 гр

0,48 гр

2,2 гр

0,01 гр

 

Протеини

˂0,01 гр

˂0,01 гр

 

Сол

˂0,01 гр ˂0,01 гр  

Витамин Ц

16666,67 мг

500 мг

625

Витамин Б12

125 мкг

3,75 мкг

150

Фолна киселина

13333,33 мкг

400 мкг

200

Железо

1000 мг

30 мг

214

*% препорачано дневно внесување

Состојки: засладувачи (сорбитол, сукралоза), Л-аскорбинска киселина (обвивка целулоза), железен пирофосфат (Lipofer®), средство против згрутчување (магнезиумови соли на масни киселини, силикон диоксид), арома, птероилглутаминска киселина, цијанокобаламин.

Употреба: земете една (1) еднодозна кесичка на ден. Истурете ја содржината на кесичката на јазикот и оставете полека да се растопи во вашата уста. Да не се надминува препорачната дневна доза. Додатоците на храна не треба да се користат како замена за разновидна и балансирана исхрана и здрав начин на живот. Производот да се чува на места недостапни за деца. Прекумерна употреба може да има лаксативен ефект.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се