МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

 
Пржено пилешко со ориз

Ручекот може да биде лесен и едноставен, а сепак вкусен и неодолив

Состојки:

Fried chicken with rice, pilesko so oriz

Подготовка:
Во тава со средна големина загрејте го маслиновото масло на средна температура. Зачинете го пилешкото со сол и бибер од двете страни, потоа ставете го во тавата и гответе додека пилешкото не добие розова боја од двете страни. Потоа тргнете го од оган и оставете да се олади 5 минути. А потоа исечете го на парчиња во големина на залаци. Во истата тава загрејте 1 лажица масло од сусам. Додадете кромид и морков и гответе додека не омекнат. Додадете ги лукот и ѓумбирот и гответе уште 1 минута. Измешајте ги оризот и грашокот и гответе околу 2 минути. Ставете ги и јајцата и мешајте додека речиси не се зготви целосно, а потоа вратете го назад пилешкото во тавата заедно со соја сос и млад кромид и мешајте додека не се изедначи.