ROZA KANINA Семе од коприва 100 г

ROZA KANINA Семе од коприва 100 г
105,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
052024C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Името на родот urtica е изведено од латинскиот збор uro што значи жарење, горење. Епитетот на видот - dioica укажува дека на едно растение се наоѓаат машки, а на друго женски цветови (дводомно растение). Копривата е повеќегодишно дводомно растение со исправени стебленца високи до 150 см, со жолт корен и жолти ползечки столони и ризом. 
Од минерали во копривата застапени се (калиум, калциум, железо, фосфор, магнезиум, натриум ) како и танински киселини и хормони. Од витамините најзастапен е Ц-витаминот, а од минералите железото (кое најмногу го има во семето). 

Нето-тежина: 100 г

Содржина

Состав: 100% семе од коприва (100% Urtica dioica).

Начин на употреба: во 600 мл врела вода се става една супена лажица семе од коприва. Садот се покрива со капак и се остава да отстои 30 минути. Се процедува и се пие во текот на денот 5 до 6 пати по 100 мл. Да не се надминува препорачаната дневна доза.

Семето од коприва може да се измеша со мед, и да се користи по едно лажиче наутро пред оброк.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се