SOLGAR Цинк 50 мг, 100 таблети

Solgar Zinc 50mg 100 tablets cink
SOLGAR Цинк 50 мг, 100 таблети
703,00 ден.
5
Просек: 5 (1 мислење)
Бренд
Шифра
048664C
favorite_border

Опис на производот

Цинк таблетите претставуват граничен производ, формула со антиоксидативни карактеристики наменета за поддршка на имунолошкиот систем на организмот и одржување на здравјето на кожата. Една таблета содржи 50 мг цинк во форма на цинк глуконат. Цинкот е есенцијален минерал во траги значаен за бројни функции во организмот и компонента на голем број ензимски системи во организмот.

Цинкот придонесува за: 

  • Нормална функција на имунолошкиот систем
  • Одржување на здравјето на кожата
  • Одржување на нормален вид и вкус
  • Нормално создавање на колаген потребен за нормална функција на коските
  • Нормално формирање на ДНК и со тоа нормален раст на клетките
  • Нормално создавање и подвижност на сперматозоидите

Пакување: 100 таблети  

Производител: Solgar, Inc. Leonia, N.J. за Solgar (U.K.), Herts, HP23 5PT 

Содржина

Состав: Секоја таблета содржи: 
                                                                                                              
Цинк (како глуконат) 50 мг**,  %ПДВ*  500, средство за зголемување на волуменот:  микрокристална целулоза; целулозна гума, средство против стврднување: растителна стеаринска киселина, растителен магнезиум стеарат
*препорачано дневно внесување
** Долготрајна употреба на оваа количина на цинк може да доведе до анемија.

Производот не содржи:  додадени шеќери, не содржи сол и скроб.
Производот не содржи: глутен, пченица, млечни производи, соја, квасец, конзерванси, засладувачи, вештачки ароми или бои.
Погодно за вегани
 

Употреба: За возрасни, земете по една (1) таблета дневно, пожелно со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар.

Капсулите се земаат со оброк.

Мерки на претпазливост: Да не се надминува препорачаната дневна доза.
Производот не треба да се користат како замена за разновидна балансирана исхрана и за здрав начин на живот. Во случај на пречувствителност на било која од состојките на производот, престанете со употреба на производот. Ако сте бремени или доите, консултирајте се со Вашиот лекар пред употреба на производот. Ако земате некои лекови или имате било каква медицинска состојба консултирајте се со Вашиот лекар пред употреба на производот. 

Да не се надминува препорачаната дневна доза.  Консултирајте се со Вашиот лекар, ако сте употребиле повеќе од препорачаното. Ако сте пропуштиле доза, земете ја наредната и продолжете со вообичаено дозирање. Не земајте двојна доза за да ја надоместите пропуштената. 

Да се чува на места недостапни за деца. Да се чува на собна температура. Да не се користи после рокот на употреба што е назначен на пакувањето.

Мислења на потрошувачи

TanjaD
5
:)
Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се