SOLGAR Калциум, магнезиум и цинк, 100 таблети

SOLGAR CALCIUM MAGNESIUM PLUS ZINC cink magnezium kalcium
SOLGAR Калциум, магнезиум и цинк, 100 таблети
699,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
048659C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Околу 99% од вкупниот калциум во организамот се наоѓа во коските и забите, само 1% учествува во градбата на другите ткива. Нормално ниво на калциум е неопходно за правилно функционирање на целиот организам. Кога нивото на калциум  ќе падне под потребните количества, организамот почнува да краде од коските, секојдневно организамот губи калциум преку косата, ноктите, потењето.

Најчести симптоми на недостаток на калциум се: 

  • Болки во зглобовите
  • Скршеници по телото
  • Кршливи нокти
  • Грчеви во мускулите
  • Може да доведе до артритис или остеопороза

Магнезиумот придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес, формирање на протеините, регулирање на транспортот на калциум. Цинкот придонесува за нормален метаболизам на витамин А и игра улога во синтеза на колаген во коскеното ткиво.

Пакување: 100 таблети

Состав:

Три (3) таблети содржат:       

    %ПДВ*
Калциум (како карбонат, глуконат, цитрат) 1000 мг 125
Магнезиум (како оксид, глуконат, цитрат) 400 мг 107
Цинк (како глуконат)  15 мг 150
Целулозна гума    
Средство за зголемување на волуменот - микрокристална целулоза, малтодекстрин, лимонска киселина    
Средство против стврднување -  растителна стеаринска киселина, растителен магнезиум стеарат    
Средство за глазирање - хидроксипропилметил целулоза, растителен глицерин (од масло од семка на палма и кокосово масло)    
Боја: титаниум диоксид      

*препорачано дневно внесување

Производот не содржи: глутен, пченица, млечни производи, соја, квасец, конзерванси, засладувачи или вештачки ароми.

Погодно за вегани.

Употреба: како додаток на исхрана за возрасни, земете по три (3) таблети на ден, пожелно со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар. Да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатоците на исхрана не треба да се користат како замена за разновидна балансирана исхрана и за здрав начин на живот.
Ако сте бремени, доите, земате некои лекови или имате било каква медицинска состојба консултирајте се со Вашиот лекар пред употреба на производот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се