SOLGAR Мултикомплекс за мажи, 60 таблети

SOLGAR MALE MULTIPLE multikompleks multivitamini mazi vitamini
SOLGAR Мултикомплекс за мажи, 60 таблети
1.376,00 ден.
5
Просек: 5 (1 мислење)
Категорија
Бренд
Шифра
049991C
favorite_border

Опис на производот

Solgar MALE MULTIPLE е напредната формула на мултивитамини и минерали со висока потенција, наменета за одржување на здравјето кај мажите.

Покрај останатите состојки Solgar MALE MULTIPLE специјално содржи цинк и ликопен кои придонесуваат за одржување на здравјето на простатата.

Solgar MALE MULTIPLE помага во зајакнување на функцијата на репродуктивниот и кардиоваскуларниот систем кај мажите.

Ја подобрува абсорпцијата на микронутриенти од храната и го снабдува организмот со енергија.

Значајни придобивки од употребата на Solgar MALE MULTIPLE:

  • Здравјето на срцето - содржи тиамин кој придонесува за нормална функција на срцето и холин кој придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеин.

  • Енергија - содржи биотин, магнезиум и витамин Б1 кои придонесуваат за нормален енергетски метаболизам и фолат, ниацин и витамини Б12, Б6 и Ц, од кои B12 и B6 придонесуваат во намалување на заморот и исцрпеноста.

  • Мозочна функција - содржи јод и цинк кои придонесуваат за нормална когнитивна функција

  • Колаген за здрави зглобови - содржи витамин Ц кој придонесува за нормално создавање на колаген

  • Здрави коски и заби - содржи калциум, магнезиум, манган, витамин Ц и цинк, потребни за одржување на здрави коски и заби

  • Имунитет - содржи бакар, фолна киселина, селен, витамин Б12, Б6, Ц, Д и цинк, кои придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем

  • Дигестија - содржи калциум, кој придонесува за нормална функција на дигестивните ензими

  • Ментален фокус - содржи биотин, фолна киселина, магнезиум, ниацин, витамин Б12, витамин Б6 и витамин Ц кои придонесуваат за нормална психолошка функција

  • Борба против слободните радикали (Антиоксиданси) - содржи бакар, манган, селен и витамин Ц, кои придонесуваат за заштита на клетките од оксидативен стрес.

Пакување: 60 таблети

Содржина

Состав: три (3) таблети содржат:

   

%ПДВ*

Калциум (како карбонат, бисглицинат†, цитрат)

400 мг

50

Магнезиум (како оксид, цитрат, бисглицинат)

400 мг

107

Витамин Ц (како Л-аскорбинска киселина)

400 мг

500

Холин (како битартарат)

100 мг

 

Иноситол

100 мг

 

Пантотенска киселина (како Д-пантотенат, калциум)

80 мг

1333

Витамин Е (135 IU, како Д-алфа токоферил ацид сукцинат)

90 мг α-TE

750

Рибофлавин

витамин Б2, како рибофлавин,

рибофлавин 5 фосфат)

60 мг 

4286

Тиамин (витамин Б1, како тиамин мононитрат)

50 мг

4545

Ниацин (витамин Б3, како никотинамид)

60 мг NE

375

Витамин Б6 (како пиридоксин хидрохлорид)

15 мг**

1071

Цинк (како бисглицинат)

15 мг

150

Цитрусни биофлавоноиди 

комплекс

25 мг  

Природен извор на Бета Каротен

5.4 мг

 

Манган (како бисглицинат†)

2 мг

100

Хром (како пиколинат)

200 мкг 

500

Бакар (како бисглицинат†)

1500 мкг

150

Витамин Б12  (како цијанокобаламин)

500 мкг 

20000

Селен (како Л-селенометионин)

200 мкг

364

Мешавина на каротиноиди

15 мкг

 

Фолна киселина (како птероилмоноглутаминска киселина)

400 мкг 

200

Д-биотин

300 мкг 

600

Јод (како калиум јодид) 150 мкг 100

Витамин Д2 (400 IU, како ергокалциферол)

10 мкг 

200

Средство за зголемување на волуменот: микрокристална целулоза, дикалциум фосфат, манитол, малтодекстрин; средство за глазирање: хидроксипропилметил целулоза, растителен глицерин (од масло од семки на палма и кокосово масло); средство против стврднување: растителен стеаринска киселина, силикон диоксид, растителен магнезиум стеарат; вкрстено поврзана целулозна гума

*препорачано дневно внесување

** долготрајна употреба на оваа количина на витамин Б6 може да предизвика чувство на трнење и зашеметеност

† Albion Laboratories Inc.

Употреба: за возрасни, земете по три (3) таблети на ден, по можност со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар.

Solgar MALE MULTIPLE е производ за мажи.

Производот не е наменет за бремени жени и доилки.

Во случај на пречувствителност на било која од состојките на производот, престанете со употреба на производот.

Производот не содржи: глутен, пченица, млечни производи, квасец, конзерванси, вештачки ароми и додадени шеќери.

Погодно за вегани.

Мислења на потрошувачи

TanjaD
5
.
Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се