SOLGAR Мултикомплекс за жени, 60 таблети

SOLGAR Мултикомплекс за жени, 60 таблети
1.757,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
049992C
favorite_border

Опис на производот

Solgar FEMALE MULTIPLE е напредната формула на мултивитамини и минерали со висока потенција, наменета за одржување на здравјето кај жените. 

Solgar FEMALE MULTIPLE содржи хранливи состојки кои одговараат на специјалните потреби на жените соодветно за секоја возраст - репрудуктивен период, пременопауза, менопауза и постменопауза. 

Solgar FEMALE MULTIPLE содржи:

  • калциум, магнезиум, витамин Д и витамин К кои помагаат во одржување на здравјето на коските

  • Б Витамини кои помагаат во справување со стресот

  • Витамини Ц и Е, цинк и селен, кои помагаат во борбата против слободните радикали

  • Витамин Б12, железо и фолна киселина кои придонесуваат за нормално создавање на крвта (посебно значајно во тек на менструален циклус)

  • железо (во уникатна заштитена форма на железо бисглицинат), формулирана со цел максимална апсорпција без да предизвика гастроинтестинална иритација или ефекти на констипација, состојби што вообичаено се јавуваат при употреба на другите додатоци на исхрана на база на железо.

Пакување: 60 таблети

Состав:

 

 

%ПДВ*

Калциум

(како карбонат, бисглицинат†, цитрат)

 

400 мг

 

50

Магнезиум (како оксид, бисглицинат†, цитрат)

400 мг

107

Витамин Ц (како Л-аскорбинска киселина)

400 мг 

500

Холин (како битартарат)

100 мг

 

Витамин Е (135 IU, како Д-алфа токоферил ацид сукцинат)

90 мг α-TE

750

Иноситол

100 мг

 

Пантотенска киселина (како Д-пантотенат, калциум)

80 мг

1333

Рибофлавин

(витамин Б2, како рибофлавин

5 фосфат)

54 мг

3857

Тиамин

50 мг

4545

Ниацин (витамин Б3, како никотинамид)

60 мг NE

375

Витамин Б6 (како пиридоксин хидрохлорид)

15 мг**

1071

Железо (како бисглицинат††)

18 мг

129

Цинк (како бисглицинат†)

15 мг

150

Цитрусни биофлавоноиди Комплекс

25 мг

 

Природен извор на Бета Каротен

5 мг

 

Манган (како бисглицинат†)

2 мг

100

Хром (како пиколинат)

200 мкг

500

Бакар (како бисглицинат†)

1500 мкг

150

Селен (како Л-селенометионин)

200 мкг 

364

Мешавина на каротиноиди

15 мкг

 

Фолна киселина (како птероилмоноглутаминска киселина)

400 мкг

200

Д-биотин

300 мкг 

600

Јод (како калиум јодид)

150 мкг 

100

Витамин Б12 (како цијанокобаламин) 

200 мкг

8000

Витамин К (како фитонадион)

60 мкг

80

Витамин Д2 (400 IU, како ергокалциферол)

10 мкг

200

Чист екстракт од Vitex agnus cactus 25 мг *  
Екстракт од млечен трн 25 мг*  
Екстракт од корен од американски женшен 25 мг*  
Мешани каротеноиди ( алфа и бета каротен, лутеин, зеаксантин, криптоксантин) 172 мг*  
Екстракт од црн кохош - Cimicifuga racemosa 25 мг*  
Екстракт од соја микроб ††† 25 мг*  

Средство за зголемување на волуменот: микрокристална целулоза, малтодекстрин, дикалциум фосфат, скроб од грашок, алгинат, манитол, средство за глазирање: хидроксипропилметил целулоза, растителен глицерин (од масло од семки на палма и кокосово масло), вкрстено поврзана целулозна гума, средство против стврднување: силикон диоксид, растителна стеаринска киселина, растителен магнезиум стеарат.

*препорачано дневно внесување

** долготрајна употреба на оваа количина на Витамин Б6 може да предизвика чувство на трнење и зашеметеност

† Albion Laboratories Inc.

†† заштитена формула на Albion International Inc.

Употреба: за возрасни, по три (3) таблети на ден, по можност со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар.

Производот не содржи: глутен, пченица, млечни производи, квасец, конзерванси, вештачки ароми и додадени шеќери.

Погодно за вегани.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се