SOLGAR Витамин Б6 50 мг, 100 таблети

SOLGAR Витамин Б6 50 мг, 100 таблети
672,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
049262C
favorite_border

Опис на производот

Витаминот Б6 (пиридоксин) игра значајна улога во повеќе биолошки функции на организмот пред се во:

  • Метаболизам - витамин Б6 како коензим учествува во разложување и искористување на јаглехидратите, мастите и протеините. Го олеснува ослободувањето на енергијата од гликогенот во црниот дроб и мускулите

  • Психолошката функција - витамин Б6 има посебно значање во искористување на енергијата во мозокот и нервното ткиво и е есенцијален во регулирање на функцијата на централниот нервен систем

  • Имунолошката функција - витамин Б6 придонесува во борбата против слободните радикали

  • Женско здравје - витамин Б6 придонесува за хормонален баланс и нормално создавање на црвените крвни клетки

  • Енергија – витамин Б6 одржува нормално ниво на енергија во организмот и со тоа ги намалува заморот и исцрпеноста

Пакување: 100 таблети

Состав:

Секоја таблета содржи:

    %ПДВ*
Витамин Б6 (како пиридоксин хидрохлорид) 50 мг **  3571 

Средство за зголемување на волуменот: дикалциум фосфат, микрокристална целулоза, хидроксипропилметил целулоза;

Средство против стврднување: растителна стеаринска киселина, растителен магнезиум стеарат, целулозна гума.

*препорачано дневно внесување

**долготрајна употреба на оваа количина на витамин Б6 може да предизвика чувство на трнење и зашеметеност

Употреба: за возрасни, земете по една (1) таблета на ден, пожелно со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар.

Производот е наменет за возрасни. Долготрајна употреба на витамин Б6 во концентрација од 50 мг на ден може да предизвика чувство на трнење и зашеметеност. 

Производот не содржи: глутен, пченица, млечни производи, соја, квасец, конзерванси, засладувачи, вештачки ароми и бои, додадени шеќери, сол и скроб.

Погодно за вегани.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се