SOLGAR Витамин Д3 1000 ИЕ, 100 капсули

SOLGAR Vitamin D3 1000 IU 100 softgels
SOLGAR Витамин Д3 1000 ИЕ, 100 капсули
896,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
050595C
favorite_border

Опис на производот

Solgar Витамин Д3 1000 ИЕ (25 мкг) е граничен производ чија таблета претставува премиум формула на витамин Д во форма која најлесно се искористува во организмот - Д3. Корисните ефекти на овој “сончев витамин” се бројни и документирани во поддршка на општата благосостојба на организмот, а посебно во поддршка на здравјето на имунолошкиот систем. 

Витамин Д е липосолубилен витамин, кој во организмот се создава со помош на сончевата светлина или се внесува преку храна богата со витамин Д.

Современиот начин на живот и исхрана обезбедуваат ниско ниво на витамин Д, поради што се јавува потреба од дополнување на исхраната со производи на база на витамин Д.

Витаминот Д придонесува за:

  • нормална апсорпција и искористување на калциумот и фосфорот и со тоа придонесува во одржување на здравјето на коските и забите

  • одржување на нормално ниво на калциум во крвта

  • нормална мускулна функција

  • нормална функција на имунолошкиот систем

Пакување: 100 гел капсули

Производител: Solgar, Inc. Leonia, N.J. за Solgar (U.K.), Herts, HP23 5PT 

Содржина

Состав:

Секоја таблета содржи:

Витамин Д3 25 мкг (1000 ИЕ од масло од црн дроб на риба и холекалциферол), %ПДВ 500*

*препорачано дневно внесување

Останати состојки: средство за зголемување на волуменот: масло од шафран, обвивка на капсулата: желатин (говедско потекло), растителен глицерин (од масло од семе на палма, и кокосово масло)                                                            

Употреба: по една (1) таблета на ден, пожелно со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар.

Производот не содржи: глутен, пченица, млечни производи, соја, квасец, конзерванси, засладувачи, вештачки ароми или бои.

Мерки на претпазливост: Да не се надминува препорачаната дневна доза. Производот не треба да се користат како замена за разновидна балансирана исхрана и за здрав начин на живот. Во случај на пречувствителност на било која од состојките на производот,  престанете со употреба на производот. Ако сте бремени или доите, консултирајте се со Вашиот лекар пред употреба на производот. Ако земате некои лекови или имате било каква медицинска состојба консултирајте се со Вашиот лекар пред употреба на производот.

Да не се надминува препорачаната дневна доза. Консултирајте се со Вашиот лекар, ако сте употребиле повеќе од препорачаното. Ако сте пропуштиле доза, земете ја наредната и продолжете со вообичаено дозирање. Не земајте двојна доза за да ја надоместите пропуштената. 

Да се чува на места недостапни за деца. 
Да се чува на собна температура.
Да не се користи после рокот на употреба што е назначен на пакувањето.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се