SUPERDIET Био квасец од црвен ориз, 60 капсули

SUPERDIET Levure de riz rouge bio titree en monacolines K - Organic red yeast rice titrated in monacolin K 60 capsules bio kvasec od crven oriz
SUPERDIET Био квасец од црвен ориз, 60 капсули
490,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
053119C
favorite_border

Опис на производот

  • Квасец од црвен ориз
  • Титриран на Монаколин К
  • Сертифициран органски производ
  • Погодно за вегани

Био квасецот од црвен ориз (Monascus purpureus), е микроскопска габичка која се расте на оризот и доведува до негова ферментација. Има карактеристична црвена боја. Како резултат на ферментацијата се добива Моноколин К. Овој квасец содржи црвени пигменти на кои всушност се должи црвената боја на оризот. Црвениот ориз се споменува и во старата кинеска фармакопеа на медицински билки и храна, каде се посочува дека е добар за дигестијата и ревитализација на крвта.

  • Ферментиран црвен ориз ја намалува синтезата на ендогениот холестерол благодарејќи на содржината на монаколин К кој е природен статин
  • Монаколин К од црвениот ориз придонесува за одржување на нормални концентрации на LDL - холестерол во крвта

Што е холестерол?

Холестеролот е вид на липид кој организмот го создава во црниот дроб и се внесува со исхраната. Тој е природна компонента во крвта, но само во одредени физиолошки концентрации. Зголемените концентрации на холестерол во крвта се опасни за здравјето и претставува еден од ризик факторите за болести на срцето и крвните садови, инфаркт и мозочен удар.

Квасец од црвен ориз е наменет за возрасни лица со зголемени концентрации на холестерол.

Пакување: 60 капсули

Содржина

Состав:

Една (1) капсула содржи:

         ПДВ*
Квасец од црвен ориз (Monascus purpureus)    100 мг  /
од кој - монаколин К   1.3 мг** /

*препорачано дневно внесување

** средна вредност

Состојки:
- квасец од црвен ориз*
- скроб од ориз*
- капсула од хидроксипропилметил целулоза
*состојки од органско производство. 

 
Употреба: се препорачува максимум по една (1) капсула на ден.

Предупредување: Производот е наменет за возрасни од 18 до 70 години. Консултирајте се со лекар и направете ги сите потребни прегледи пред да го употребите производот. Производот не треба да се користи за време на бременост и доење.
Не се препорачува во случај на истовремена употреба на лекови особено лекови за намалување на нивото на липиди и холестерол (пр. статини, фибрати).

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се