SYNERGY Калцид, 30 кесички

SYNERGY Калцид, 30 кесички
1.100,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
047248C
favorite_border

Опис на производот

За да ги одржуваме коските во стабилна густина, потребно е постојано да се грижиме за здравата исхрана, но и потребниот внес на калциум преку додатоци на исхрана во текот на денот.
Освен како составен елемент на коските и забите, калциумот има значајна улога во работата на срцето, мускулите и нервниот систем. Помалку познато е неговото позитивно дејство на органите за варење, крвотокот и метаболизмот. Исто така, калциумот е многу важен во процесот на бременост, лактација и доење, како и во менопауза кај жените. Ги ублажува ПМС-тегобите и го намалува процесот на стареење.

  • Органски хелираниот калциум максимално се искористува од организмот
  • Калциумот е неопходен за одржување на здрави коски и заби
  • Придонесува за нормална мускулна функција
  • Важен фактор за нормално згрутчување на крвта
  • За нормална функција на ензимите за варење
  • Учествува во процесот на невротрансмисијa
  • Ја намалува загубата на коскени минерали кај жени во пост менопауза

Улогата на калциумот е незаменлива во процесот на создавање на коскеното ткиво во периодот на раст и развој на децата, како и за време на бременост и доењето. Тој претставува прва одбранбена линија и оружје за превенција на остеопороза кај постарата популација.
 

Пакување: 30 кесички

Содржина

Состав: калциум (од калциум цитрат и Л-калциум лактат) 1200 мг (150%).

Други состојки: малтодекстрин, глукоза, лимунска киселина, природен вкус на портокал, сладок прашок со вкус на портокал, стевисајдс (Стевиа растение) 6,5 мг сукрулоза 7,8 мг.

Дозирање: една кесичка се раствора во чаша вода или сок. Добро се промешува и се пие веднаш, пред или после оброк.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се