SYNERGY Витамин Е 400 ИЕ, 60 капсули

SYNERGY Витамин Е 400 ИЕ, 60 капсули
903,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Атрибути
Шифра
033940C
favorite_border

Опис на производот

  • Максимална заштита на клетките

Витаминот Е (токоферол) припаѓа во групата на липосолубилни витамини. Како есенцијална супстанца, организмот не може самиот да го произведува, затоа секогаш мора да се внесува како состојка во храната или додаток на исхраната.

Најважно дејство на витамин Е во организмот е неговото антиоксидантно дејство затоа што ги штити сите телесни клетки и органи од разорувачко дејство на слободните радикали и на тој начин го спречува нивното предвремено стареење и заболување.

Витамин Е како помошно средство се употребува за заштита на имунолошкиот систем, особено кај постарата популација и како превенција и дополнителна терапија на кардиоваскуларни (посебно ги штити крвните садови и спречува атеросклероза),  ревматоидни и имунолошки заболувања.

Се препорачува како превенција кај заболувања:

  • На очите бидејќи го намалува ризикот од  катаракта и макуларна дегенерација
  • Во превенција на губиток на меморија, при третман на средно тешка деменција кај Алцхајмерова болест
  • Има значајна улога во заштита на црниот дроб
  • Се употребува за нега на кожата,  за побрзо заздравување на рани и зголемена толеранција кон UV зраците заедно со витамин Ц

Има позитивно дејство врз целиот организам. Позитивно дејство врз жлездите со внатрешно лачење, особено врз функцијата на половите жлезди и затоа се нарекува витамин на плодноста.

Пакување: 60 капсули

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се