SYNERGY Витамин К 80 мкг, 60 таблети

SYNERGY Витамин К 80 мкг, 60 таблети
992,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
033941C
favorite_border

Опис на производот

  • Повеќе здравје за коските и крвните садови

Витамин К се нарекува и антихеморагичен витамин и фактор на долговечноста.

Витамин К2 (менаквинон) е природен облик на витамин К кој го синтетизираат бактериите.

Витаминот К2  е неопходен за правилно искористување на ресорбираниот калциум и неговото потполно вградување во коските. Витаминот К2 спречува создавање на калцификати во крвните садови, ‘рскавицата и меките ткива, кои во најголема мера настануваат кај лица кои континуирано примаат суплементи со калциум и витамин Д3.

Познато е дека калциумот и витаминот Д3 се неопходни за превенција и третман на остеопорозата. Истражувањата покажале дека по навлегувањето во крвта, калциумот преку циркулацијата доаѓа до коските, а за да тие му ја отворат „вратата“, неопходно е потребен витамин К2.

Во отсуство на витамин K2, калциумот нема да се вгради во коските во потребната количина независно од внесената количина на калциум. Оваа појава се вика „калциум парадокс“, а последица од оваа појава се нееластични крвни садови, кои се наклонети кон прскање и порозни коски, кои лесно се кршат.

Витаминот K2 има способност да го активира остеокалцинот, протеин кој го транспортира калциумот и го вградува во коските. K2 витаминот го поттикнува и матрикс-гла протеинот, кој како сунѓер го впива вишокот на калциумот во циркулацијата и го елиминира од организмот. Во оваа врзана форма, калциумот не се таложи во бубрезите.

Ако овие витамини не се „потпомогнати“ од витаминот K2, тие нема да го врзуваат калциумот и нема да го транспортираат. Затоа велиме дека витамин К2 е неопходен во одржување на здравјето на коските, но и на крвните садови.

Пакување: 60 капсули

Содржина

Состав: една таблета витамин K2 содржи 80 мкг витамин К2 што всушност представува препорачан дневен внес за овој витамин.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се