Танакан 40 мг, 90 таблети

Танакан 40 мг, 90 таблети
1.520,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Шифра
008923C
favorite_border

Опис на производот

Хербален лек индициран во симптоматскиот третман на одредени когнитивни нарушувања кај постари луѓе (особено нарушување на меморијата), со исклучок на кој било вид на потврдена деменција, или нарушувања како резултат на лекови, депресија или метаболички нарушувања.

Пакување: 90 обложени таблети

Содржина

Состав: 1 обложена таблета содржи Гинко (рафиниран и квантифициран екстракт од сув лист) 40 мг→

Квантификуван на:

 • 8,8 - 10,8 мг флавоноиди, изразени како флавонски гликозиди
 • 1,1 - 1,4 мг гинколиди А, Б и Ц
 • 1,0 - 1,3 мг билобалид
 • Растворувач за екстракција: ацетон 60% м/м
 • Сув екстракт (DER 35-67:1)

Танакан 40 мг обложената таблета ги содржи и следниве помошни супстанции (по едно таблетно јадро):

 • Лактоза монохидрат 82.5 мг
 • Микрокристална целулоза 50 мг
 • Пченкарен скроб 37 мг
 • Силициум диоксид, колоиден безводен 28 мг
 • Талк 11.25 мг
 • Магнезиум стеарат 25 мг

Танакан 40 мг обложената таблета ги содржи и следниве помошни супстанции (по една таблета од 260.00 мг):

 • Хипромелоза 6. 000 мг
 • Макрогол 400 1. 500 мг
 • Макрогол 6000 1.500 мг
 • Титаниум диоксид (Е171) 1.025 мг
 • Железо-(lll)-оксид, црвен (Е172) 0.650 мг

Дозирање: само за возрасни и постари лица, 3 таблети дневно распоредени во текот на денот.

Бременост и доење: лекот е контраиндициран за време на бременост. Не се препорачува употреба на овој лек за време на доење.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се