МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

 

Темни подочници - генетика или нешто друго?

Темните сенки под очите често не се само естетски, туку и здравствен проблем.

Камуфлажата на коректорот е добро решение, но само привремено. Ако сте уморни, немате сон или сте под стрес, ова прво ќе се забележи во чувствителната област под окото. Темните кругови, исто така, можат да бидат хронични, и тогаш е неопходно да се открие причината за проблемот со цел најлесно да се реши.

Самата појава на темни кругови може да каже многу за вашето здравје. Ако се будите наутро со вреќи околу очите, задолжително проверете ја тироидната жлезда. Акумулацијата на течност околу очите исто така може да се должи на неправилна функција на бубрезите. Исто така, причината може да биде внесувањето голема количина преварена храна и сол. Алергијата и постојаното триење на очните капаци може да доведе до иритација и црвенило. На овој начин, тенките крвни садови под кожата, исто така може да се оштетат и да доведат до привремено потемно обезбојување на кожата под окото.

Како што стареете, кожата под окото се разредува бидејќи масното ткиво се губи, а крвните садови под окото стануваат повидливи и можат да дадат синкаво-виолетова промена на бојата на очните капаци. Анемичните луѓе обично имаат темни кругови под очите. За да се елиминира оваа причина, неопходно е да се провери крвната слика. Недоволното внесување течности може да доведе до појава на темни кругови под очите. Недостатокот на квалитетен сон е секако една од најчестите причини за појава на темни кругови под очите.

Просторијата во која спиете треба да биде затемнета. Пред спиење, избегнувајте да гледате телевизија или било каква светлина што доаѓа од екранот, бидејќи тоа негативно влијае на квалитетот на спиењето. Наместо тоа, обидете се да медитирате или опуштете ги телото и умот на некој начин. Бидете свесни и продлабочете го дишењето. Јогата може да ви помогне во тоа. Спиењето и одморот ќе ви го олеснат решавањето проблеми, работните обврски и ќе бидете посвежи и поенергични.

Ако ги исклучивте здравствените причини, внесувате доволно течности и правилно спиете, можно е причината за проблемот да е едноставно генетиката (видете ги вашите родители, браќа, сестри). Тогаш решението за жените е да изберат добар коректор за покривање. Најдобро е коректорот да биде течен и да се нанесува со лесно притискање, наместо агресивно триење во кожата. Мажите не се имуни, но се помалку „чувствителни“ на овој проблем. Но, и тие треба да се грижат за здрава исхрана и доволно спиење.

Брчките под очите и олабавената кожа го влошуваат изгледот на темните кругови. Во оваа област се појавуваат првите брчки, поради што кремите против брчки базирани на хијалуронска киселина се одличен избор и за жените и за мажите. Реагирајте на време и спречете формирање на длабоки брчки. Вистинскиот момент за воведување на анти-брчки креми во вашата секојдневна рутина не е возраста, туку состојбата на кожата. Проверете дали производот одговара на вашата кожа, бидејќи поради преосетливост кон некои од состојките на антиридите, проблемот може да стане уште поголем. Најдобро е да се консултирате со фармацевт и да изберете еден од дерматолошки тестираните антириди. Помладите луѓе имаат доволно антириди кои само ќе ја хидрираат кожата. За постари лица, постојат антириди со хијалуронска киселина, ретинол, витамин Ц

Препаратите базирани на кофеин ја подобруваат микроциркулацијата, а ладните облоги го намалуваат отокот. Стимулирањето на производството на колаген го зајакнува потпорното сврзно ткиво и ја намалува можноста крвните садови под окото да бидат видливи.

Обезбедете соодветна грижа за деликатната област околу очите, без разлика дали станува збор за сон, вода или крем против стареење.