UPSA Ефералган 80 мг супозитории, 10 парчиња

UPSA Ефералган 80 мг супозитории, 10 парчиња
144,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
005792C
favorite_border

Опис на производот

Супозиториите се наменети за третман на болка и/или треска, како што се главоболки, состојби слични на грип, забоболки, мускулни болки.

Содржат парацетамол кој претставува аналгетик (помага при болка) и антипиретик (ја намалува температурата).

Пакување: 10 супозитории.

Содржина

Состав: една супозиторија содржи 80 мг парацетамол.

Употреба:

Супозиториите се наменети за деца со тежина од 4 до 6 кг (од приближно 1 до 4 месеци).

Препорачаната дневна доза на парацетамол зависи од тежината на детето: приближно 60 мг/кг дневно, поделена на 4 дози, односно приближно 15 мг/кг на секои 6 часа.

Администрацијата на супозиториите не се препорачува при случаи на дијареа.

Тежина (возраст) Доза по администрација Интервал на администрација Максимална дневна доза
4 кг-6 кг (околу 1-4 месеци)

80 мг (една супозиторија)

6 часа

320 мг дневно

(4 супозитории)

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се