VIATRIS Дуфалак раствор, 200 мл

Viatris Duphalac syrup mylan dufalak
VIATRIS Дуфалак раствор, 200 мл
202,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
022520C
favorite_border

Опис на производот

Дуфалак се уотребува за третман на запек (недоволно често празнење на цревата, тврда и сува стоилица). 

Со употребата на лаксативи се препорачува внес на доволна количина на течности (1.5 - 2 л) во текот на денот. 

Пакување: 200 мл

Содржина

Состав: лактулоза, 1 мл перорален раствор содржи 667 мг лактулоза.

Дозирање: во зависност од вашата реакција на лекот, докторот треба да ви ја прилагоди дозата на одржување после неколку дена од почетокот на терапијата. Потребно е неколку дена (2-3 дена) пред да се добијат очекуваните ефекти на лекот.

Дуфалак перорален раствор 

Дози Почетна дневна доза Дневна доза на одржување
Возрасни 15 - 45 мл 15 - 30 мл
Деца од 7 до 14 години 15 мл 10 - 15 мл
Деца од 1 до 6 години 5 - 10 мл 5 - 10 мл
Доенчиња под 1 година До 5 мл До 5 мл

Дозирање кај деца:

Лаксативите треба да се применуваат кај деца, новороденчиња и бебиња во посебни случаи и под медицински надзор, бидејќи можат да влијаат врз нормалниот рефлекс за празнење на цревата.

Не давајте Дуфалак кај деца помлади од 14 години без претходно советување со лекар и без лекарски надзор.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се