VITABIOTICS Osteocare Chewable, 30 таблети за џвакање

vitabiotics osteocare original calcium, magnesium, vitamin d, zinc tableti za gvakanje kalcium, magnezium, vitamin d, cink
VITABIOTICS Osteocare Chewable, 30 таблети за џвакање
465,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
053725C
favorite_border

Опис на производот

Osteocare Chewable, таблетите за џвакање се идеални за оние кои имаат потешкотии со голтањето на таблетите.

Osteocare таблетите за џвакање содржат калциум внимателно комбиниран со кофактори, вклучувајќи витамин Д, како Д3, цинк и магнезиум кои помагаат да се одржи нормалното здравје на коските.

Калциумот е важен за секого

Обезбедувањето на соодветен внес на калциум е од витално значење за мажите и жените од сите возрасти. Соодветен внес на калциум и другите кофактори придонесуваат за нормално здравје на коските и оптимална минерализација на коските, кај сите возрасти.

Максималната коскена маса, добиена во текот на детството и адолесценцијата е од голема важност во одржувањето на коските подоцна во животот. Калциумот е од витално значење за повозрасните жени. И двата пола губат од коскената маса во текот на нивниот живот, но по менопаузата жените обично губат од коскената маса многу побрзо отколку мажите.

Постменопаузалните жени имаат зголемен ризик од губење на коскената маса од три причини:

  • Коскената минерална содржина има тенденција да биде помала кај жените отколку кај мажите
  • Внесувањето на калциум може да се намали со возраста
  • Стапката на губење на коскената маса се забрзува во менопаузата

Добивањето на доволна количина на калциум е особено важно за мажите и жените над 50 години, за време на бременоста и доењето, и за време на и по менопаузата.

Пакување: 30 таблети

Содржина

Состав: една таблета содржи:

Витамин Д3 5 мкг
Калциум 400 мг
Магнезиум 150 мг
Цинк 5 мг
Бакар 0.5 мг
Манган 0.25 мг
Селен 25 мкг
Бор 0.3 мг
  • Соодветно за вегетаријанци
  • Без глутен
  • Без лактоза
  • Без конзерванси, сол и квасец
  • Производот содржи шеќер и засладувачи и не се препорачува за дијабетичари

Употреба:

  • Возрасни: две таблети дневно се џвакаат со главниот оброк.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се