VITALIA Сончогледово семе, 100 г

VITALIA Сончогледово семе, 100 г
28,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
004725C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Сончогледот содржи целулозни влакна, големо количество на витамин А, витамини од Б групата и витамин Е (50 мг /100 г) кој е добар антиоксиданс.

Од минерали содржат: калциум, фосфор, магнезиум, натриум, калиум и железо.

Во својот состав содржат: 64% полинезаситени масни киселини како што е линолната киселина (омега 6), кои се потребни за раст и обнова на клетките, заштита на организмот од холестерол со намалување и одстранување од артериите; 24% мононезаситени масни киселини кои помагаат да се зголеми добриот ХДЛ холестерол а да се намали лошиот ЛДЛ во крвта; 12% заситени масни киселини кои служат како извор на енергија.

Семето прелиено со вода се користи за подобрување на работата на бубрезите и ублажување на воспаленијата на мочните канали. Исто така овие семки се корисни и против кашлица и главоболка. Заедно со производите од соја можат да ги задоволат дневните потреби за протеини кај вегетаријанците.

Нето-тежина: 100 г

Содржина

Употреба: сирови или сомелени сончогледовите семки на Виталиа можете да ги користите за појадок во оброк од житни снегулки или мусли. Додадете ги во билни зачини и употребете ги како прелив за пица и печени јадења. Целите семки можете да ги додадете како декорација во печивата.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се