ZENTIVA Персен форте, 20 капсули

zentiva persen forte hard capsules
ZENTIVA Персен форте, 20 капсули
275,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Шифра
000707C
favorite_border

Опис на производот

Persen Forte е традиционален хербален лек од растително потекло. Содржи комбинација на сув водено етанолен екстракт од корен на валеријана и сув екстракт од листови на мелиса и нане. Традиционално е познато дека коренот на валеријана и листот на мелиса имаат смирувачко дејство, а листовите на мелиса и нане имаат ублажувачко дејство врз слабите гастроинтестинални тегоби.

Persen Forte традиционално се употребува при умерени состојби на напнатост и немир, предизвикани од стрес и за олеснување на заспивањето.

Пакување: 20 капсули

Содржина

Состав: една касула содржи: 87.5 сув водено етанолен екстракт од корен на валеријана, 17.5 мг сув екстракт од листови на мелиса и 17.5 мг сув екстракт од листови на нане.

Помошни состојки: лактоза монохидрат, течна глукоза.

Употреба:

Возрасни и адолесценти над 12 години:

 • При состојба на стрес, напнатост и раздразливост се препорачува да се земаат по две капсули два пати на ден.
 • За полесно заспивање се препорачува да се зема една капсула половина час до еден час пред спиење.

Капсулите се голтаат со течност (чаша вода), независно од оброците.

 • Дејството на Persen Forte се манифестира постепено.
 • За да се постигне оптимален терапевтски ефект, потребно е капсулите непрекинато да се земаат најмалку 14 дена.
 • Ако состојбата не се подобри или се влоши и по 14 дена од употребата на Persen Forte, потребно е да се консултирате со вашиот лекар.
 • Времетраењето на лекувањето не е ограничено.
 • По долготрајна употреба на Persen Forte во препорачаните дози не се јавува зависност, ниту апстиненцијални симптоми.

Предупредување:

 • Пациентите со желудочно езофагусен рефлукс (ждригавица) треба да избегнуваат листови од нане бидејќи може состојбата да им се влоши (да им се зголеми ждригавицата).
 • Посебна претпазливост е потребна кај пациенти кои страдаат од камен во жолчка или други нарушувања на жолчката и жолчните канали.
 • Поради недостиг на податоци за безбедност и ефикасност на Persen Forte, не се препорачува негова употреба кај деца помали од 12 години.
 • Persen Forte капсулите содржат лактоза монохидрат и течна глукоза. Ако Ви е кажано од Вашиот лекар дека не поднесувате некои шеќери, пред да го употребите овој хербален лек, контактирајте го лекарот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се