МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

 

7 причини зошто треба да јадете киноа

  1. Богата со протеини- киноата има повеќе протеини во споредба со оризот, просото или пченицата.
  2. Добар извор на рибофлавин - рибофлавинот помага во намалување на болката предизвикана од мигрена преку подобрување на енергетскиот метаболизам во мозочните и мускулните клетки.
  3. Киноата е добар антисептик и се користела за подобрување на здравјето на кожата и заздравување на раните во Јужна Америка.
  4. Има алкални карактеристики.
  5. Во 1⁄4 чаша киноа има само 172 калории.
  6. Бидејќи не спаѓа во групата на житарки, киноата не содржи глутен. Многумина кои користат киноа тврдат дека се чувствуваат многу подобро и дека благодарение на киноата изгубиле вишок килограми. Исто така, оние кои почнале да користат киноа во исхраната го намалиле внесот на производи кои содржат глутен.
  7. Киноата има сложени јаглехидрати а низок гликемиски индекс што ја прави погодна и за дијабетичари и за сите кои сакаат да ја контролираат телесната тежина.

*За разлика од белата киноа, црвената киноа од Smart Organic содржи повеќе нутриенти.