Пулс оксиметар P-01

Пулс оксиметар P-01
990,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Шифра
051977C
favorite_border

Опис на производот

Фингер пулс оксиметарот е портабилен, медициски уред за мерење на кислородна сатурација на крвта, и пулсот користејќи го прстот.

Уредот работи и ја определува заситеноста на крвта со кислород, со помош на инфрацрвени зраци. Неговото користење е апсолутно безбедно и безболно.

Кислородната сатурација овозможува проценка на ефикасноста на транспортот на кислород, во прв ред преку дишењето. Таа е важен параметар во проценката на респираторната функција.

Содржина

  • Мерењето се одвива на прстот со употреба на фотометричен сензор вграден во штипката за прст
  • Самостојно прилагодување на стегачот на прстот со помош на едноставен дизајн на копче
  • Мал, лесен и пренослив
  • За домашна употреба или за спортски проверки, наменет исклучиво за дополнителна контрола на состојбата на пациентот. Тој треба да се користи во комбинација со други методи за клиничко испитување и анализа на симптомите.
  • Заситеноста со кислород (SpO2) е мерење на тоа колку кислород носи вашата крв како процент од максимумот што може да го носи. За здрава индивидуа, нормалниот SpO2 треба да биде помеѓу 95% до 99%.
  • Автоматско исклучување батеријата за 5 секунди кога прстот не е поставен на мерачот
  • Работи на 2 ААА батерии. Батериите не се вклучени во пакетот.
  • Избегнувајте изложување на директна сончева светлина
  • Бидете внимателни во текот на мерењето, апаратот треба да биде во мирување

Материјал: пластика

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се