APTAMIL 2 Cesar Biotik, 800 г

Aptamil Cesar Biotik 2 formula za doencinja mleko adaptirano
APTAMIL 2 Cesar Biotik, 800 г
1.319,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
054799C
favorite_border

Опис на производот

 • Последователна формула за доенче
 • 6-12 месеци
 • 50 години истражување на мајчиното млеко
 • Соодветно и за бебиња родени со царски рез
 • Нутритивни влакна (ГОС/ФОС и олигосахарид на мајчино млеко)
 • Bifidobacterium Breve M-16V* бактерија која природно ја има во цревата на доените бебиња
 • Витамини Ц и Д*
 • Омега-3 и Омега-6
 • Без додадено палмино масло
 • Без вештачки конзерванси

*Според  барањата на законодавството за сите последователни формули.

ПАКУВАЊЕ ДИЗАЈНИРАНО ЗА ВАС

 • Двојна сигурносна лента - за да сте сигурни дека Вашата формула не е отварана и дека ќе ја задржи свежината
 • Клик при затварање - за дополнителна заштита од контаминација и растурање
 • Дизајнирано за држење во една рака - кога бебето е во другата
 • Порамнувач за дозерка - за да ја дадете вистинската доза
 • Место за ставање на дозерката - за дозерката и Вашите раце да не бидат во правот

Пакување: 800 г

Содржина

Состојки: Лактоза (од кравјо млеко), растителни масла (високоолеинско сончогледово масло, кокосово масло, масло од маслодајна репка, сончогледово масло), обезмастено кравјо млеко,  деминерализирана сурутка (од кравјо млеко), галактоолигосахариди (од кравјо млеко), концентрат од сурутка (од кравјо млеко), фруктоолигосахариди, три калциум фосфат, рибино масло, протеин на сурутка (од кравјо млеко), калиум хлорид, калиум цитрат, магнезиум хидроген фосфат, масло од Мортиерела Алпина, натриум цитрат, соја лецитин (емулгатор), холин хлорид, Л-аскорбинска киселина, инозитол, магнезиум хлорид, железо сулфат, цинк сулфат, Л-карнитин, ДЛ-алфа токоферил ацетат, Л-аскорбил палмитат (антиоксиданс), калциум Д-пантотенат, никотинамид, бакар сулфат, тиамин хидрохлорид, ретинил палмитат, рибофлавин, пиридоксин хидрохлорид, калиум јодид, манган сулфат, натриум селенит, фитоменадион, холекалциферол, Д-биотин, цијанокобаламин, птероил моноглутаминска киселина, два фукозилактоза, таурин, Bifidobacterium Breve M-16V, уридин 5 монофосфат натриумова сол, цитидин 5 монофосфат, аденозин 5 монофосфат, инозин 5 монофосфат натриумова сол, гванозин 5 монофосфат натриумова сол
Алергени: млеко, риба и соја.

Упатство за употреба:

Aptamil®2 Cesar Biotic Последователна формула за доенче од 6 месеци.

Наведената табела  е општа, на Вашето дете може да му треба помало или поголемо количество на формула од прикажаното.

Важно: Секогаш користете ја дозерката од пакувањето. Имајте во предвид дека одвреме на време можеби ќе ја смениме бојата на дозерката.

Возраст на доенчето Приближна тежина во кг Број на оброци во тек на 24 часа Количество на вода (мл) Број на рамни дозерки
6-12 месеци 6-11 3 180 6
Од 12 месеци натаму >10 2 210 7

Стандардно дозирање: 100 мл Aptamil® 2 Cesar Biotic  = 90 мл вода на 40℃ (пожелно) +3 рамни дозерки = 285kj (68 kcal). 1 рамна дозерка = 4,7г. Користете ја исклучиво приложената дозерка. Не правете ја формулата послаба или појака од препорачаното. Доколку оброкот не го приготвувате според упатството ризикувате да го нарушите здравјето на детето.

Подготовка на оброкот за Вашето бебе:

 1. Секогаш измијте ги рацете и целиот прибор што ќе го користите за подготовка на оброкот. Стерилизирајте го целиот прибор според упатството на производителот
 2. Превријте чиста вода за пиење и оставете да се олади до 40℃. Видете ја табелата за подготовка на оброкот, сипете точно количество на претходно превриена млака вода во стерилизирано шише
 3. Користејќи ја приложената дозерка израмнете го правот со вградениот израмнувач. Не ставајте премногу од правот и не го притискајте
 4. Додадете точен број на рамни дозерки на прав од Aptamil® 2 Cesar Biotic во водата. Видете во табелата од упатството за употреба на пакувањето
 5. Затворете го шишето и добро промешајте додека правот сосема не се раствори
 6. Разладете под вода од чешма. Проверете ја температурата на оброкот (37℃). Користете го оброкот веднаш по подготовката и секогаш во рок од 1 час
 7. Исчистете го целиот прибор веднаш по употребата. Никогаш немојте повторно да ги користите остатоците од оброкот. Чувајте го пакувањето цврсто затворено на ладно (<25℃), суво место, не во фрижидер. Употребете ја содржината на пакувањето во тек на 1 месец по отварањето

Совет за складирање и хранење:

 • Неправилна подготовка, употреба или чување може да му наштетеи на здравјето на вашето дете
 • Од хигиенски причини, не ги чувајте веќе направените оброци, фрлете ги остатоците од оброкот во рок од 1 час од подготовката
 • Не ја зовривајте формулата и не користете микробранова печка за подготовка или подгревање на формулата. Загревањето може да ги ограничи придобивките од Bifidibacterium Breve M-16 V
 • Не складирајте во фрижидер.
 • Чувајте го производот на ладно и суво место.
 • Искористете ја содржината на пакувањето во рок од 1 месец од отварањето.

Важна напомена: Доењето е најдобро за бебињата.

Aptamil® 2 Cesar Biotic е соодветен за доенчиња постари од 6 месеци. Доењето е најдобро за Вашето доенче. Доењето треба да се продолжи и после наполнети 6 месеци до крајот на втората година од возраста на детето. 

Воведувањето на секоја намирница во исхраната на доенчето постаро од 6 месеци треба да биде препорачано од здравствен работник кој е квалификуван да се грижи за здравјето на доенчето и малото дете и  кој е независен од производителите на храна за доенчиња и мали деца.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се