KRKA Септаназал за деца спреј за нос, 10 мл

SEPTANAZAL for children sprej za deca
KRKA Септаназал за деца спреј за нос, 10 мл
189,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
027188C
favorite_border

Опис на производот

Септаназал за деца се употребува:

  • За намалување на отокот на носната слузница при воспаление на носната слузница (ринитис) и за заздравување на повредите (лезиите) на слузницата
  • За олеснување при неалергиско воспаление на носната слузница (вазомоторен ринитис), за лекување на отежнато дишење низ носот по операција

Пакување: 10 мл.

Содржина

Состав:

Активии супстаиции: ксилометазолин хидрохлорид и декспатенол.

Употреба кај деца: Препорачана доза за деца на возраст од 2 до 6 години е едно прскање во секоја носница до 3 пати дневно, по потреба. Во врска со времетраењето на употребата кај деца, секогаш советувајте се со лекар.

Употребата на Септаназал за деца истовремено со некои лекови за грип или кашлица и настинка кои содржат симпатомиметици (лекови кои се употребуваат за третман на затнатост на носот како што се псеудоефедрин, ефедрин, фенилефрин, оксиметазолин, ксилометазолин, трамазолин, нафазолин, туаминохептан), може да ги зголемат несаканите дејства врз кардио­ васкуларниот систем и централниот нервен систем.

Предупредување: не се препорачува употреба на овој лек за време на бременоста поради недостаток на податоци за безбедноста кај бремени жени. Не се препорачува употреба на овој лек при доење, затоа што не е позната дали ксилометазолин хидрохлорид преминува во мајчиното млеко.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се