NATURAL WEALTH Б-комплекс, 100 таблети

natural wealth b-complex food suplement 100 tablets b kompleks vitamini
NATURAL WEALTH Б-комплекс, 100 таблети
563,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
000254C
favorite_border

Опис на производот

B-complex витамини

 • За неправилна и монотона диета
 • За спортисти и рекреативци
 • За луѓе изложени на стрес
 • Погоден за вегетаријанци
 • Препорака за лица над 50 години 

Содржи 8 витамини од Б групата, неопходни за дневните потреби. Поради меѓусебните улоги во телото, се препорачува да се земаат сите витамини од групата Б.

Б комплекс се идеална комбинација за здрава и убава кожа, како и обезбедување на енергија на организмот, здравје на мозокот и нервниот систем.

 • Витамини Б1, Б6, Б12, ниацин, биотин и фолна киселина придонесуваат за нормална психолошка функција
 • Пантотенската киселина придонесува за нормална ментална способност. Витамини Б1, Б2, Б6, Б12, ниацин и биотин придонесуваат за нормално функционирање на нервниот систем
 • Витамин Б2, ниацин и биотин придонесуваат за одржување на нормална кожа и мукозни мембрани. Биотин придонесува за одржување на нормална коса
 • Витамини Б2, Б6, Б12, ниацин, пантотенска киселина и фолна киселина придонесуваат за намалување на заморот и исцрпеноста
 • Витамин Б1 придонесува за нормално функционирање на срцето. Витамин Б12 и фолна киселина придонесуваат за нормален метаболизам на хомоцистеин, важен фактор за здравјето на срцето
 • Витамини Б6, Б12 и фолна киселина придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем

Пакување: 100 таблети

Содржина

Состав: Една (1) таблета содржи:                                          

    ПДВ*
Тиамин (витамин Б1) 1.4 мг 127%
Рибофлавин (витамин Б2) 1.6 мг 114%
Ниацин  18 мг 113%
Витамин Б6  2 мг 143%
Фолна киселина 200 мкг 100%
Витамин Б12 1 мкг 40%
Биотин  15 мкг 30%
Пантотенска киселина 6 мг 100%

*препорачано дневно внесување

Состојки: средство за зголемување на волуменот (дикалциум фосфат, микрокристална целулоза), ниацинамид, стабилизатор (вкрстен ланец на целулозна гума), средство против стврднување (растителна стеаринска киселина), Д-калциум пантотенат, средство за глазирање (хидроксипропилметил целулоза), средство против стврднување (магнезиумови соли на масни киселини), пиридоксин хидрохлорид, птероил глутаминска киселина, тиамин хидрохлорид, рибофлавин, Д-биотин, средство за глазирање (растителен глицерин), средство за регулирање на киселостa (натриум цитрат), цијанокобаламин, средство за глазирање (карнауба восок).

Не содржи: глутен, пченица, квасец, вештачки бои и ароми, конзерванси, шеќер, скроб, млеко, лактоза, соја, риба и натриум.

Погодно за вегетаријанци.

Употреба: По една (1) таблета на ден, најдобро заедно со оброкот. Да не се надминува препорачаната дневна доза.
Додатоците на исхрана не треба да се користат како замена на разновидна и балансирачка исхрана и за здрав начин на живот.

Предупредување: ако сте бремени, доите, земате други лекови или имате било каков медицински проблем, консултирајте се со Вашиот лекар, пред употреба на производот.
Ако дојде до појава на било какви несакани дејства, престанете со употреба на производот и консултирајте се со Вашиот лекар.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се