GALENIKA Флонивин Буларди, 10 капсули

GALENIKA Флонивин Буларди, 10 капсули
320,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
053401C
favorite_border

Опис на производот

Flonivin Boulardii капсулите се храна со посебна нутритивна употреба со 10 милијарди корисни микроорганизми Saccharomyces boulardii, цинк и витамин Д3, наменети за потребите за исхрана на лица со недостаток на цинк, хиповитаминоза на витамин Д, лица со акутна и патничка дијареа, дијареа предизвикана од антибиотици, кај стандардна терапија на инфекција со Хеликобактер пилори, воспалителна болест на цревата (Кронова болест, улцеративен колитис) и синдром на "нервозно црево", при терапија на инфекција со бактеријата Colostridium difficile, како помош во регулирањето на цревната микрофлора, кај луѓе со ослабен и нарушен имунитет, склони кон чести инфекции, како и кај луѓе со други нарушувања и состојби за кои е потребна надокнада на витамин Д3 и цинк.

Пакување: 10 капсули

Содржина

Состав:

  1 капсула содржи: %НРВ*
Лиофизирана култура на корисни микроорганизми Saccharomyces boulardii

500 мг

(10 х 10-9 CFU**)

-
Цинк (цинк оксид емулгиран прашок) 10 мг 100
Витамин Д3 (холекалциферол) 25 мкг 500

*НРВ - нутритивна референтна вредност

**CFU - број на бактерии кои формираат колонија

Употреба:

Возрасни и деца постари од 12 години: еднаш дневно да се испие една капсула, без џвакање и со доволна количина вода.

Предупредување:

Препорачаната дневна доза не треба да се надминува. Производот не смее да се користи од лица преосетливи на која било состојка во производот. Производот не е наменет за лица под 12 годишна возраст, лица со чир на желудникот или дванаесетпалечно црево, како и лица со хиперкалцемија и хиперпаратироидизам. Лицата кои се на терапија со антимикотици не треба да користат капсули Флонивин Буларди, поради можно отсуство на терапевтски ефект.

Треба да се внимава кај лица кои земаат тиазиди, кардиотонични гликозиди, рифампицин, изонијазид, фенитоин и барбитурати. Истовремена употреба со корикостероиди може да го намали ефектот на овој производ.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се