HOLLE 3 Органска последователна формула за мали деца од козјо млеко, од 10 месеци, 400 г

Holle Organic 3 Follow-on Goat Milk kozjo mleko za doencinja, bebinja, mali deca
HOLLE 3 Органска последователна формула за мали деца од козјо млеко, од 10 месеци, 400 г
1.049,00 ден.
944,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
048712C
favorite_border

Опис на производот

Holle Organic 3 Follow-on Goat Milk - Органска последователна формула за мали деца од козјо млеко

 • Од 10 месеци
 • Сертифициран органски производ
 • Со Demeter квалитет
 • Со ДХА* - за нормален вид
 • Со витамини Ц и Д* кои придонесуваат за нормално функционирање на имунолошкоиот систем
 • Со АЛА (омега-3 масна киселина) која придонесува за развој на мозокот и нервите
 • Од биодинамички произведено млеко
 • Без палмино масло
 • Козјото млеко природно содржи А2 протеин
 • ДХА во овој производ е од растителнo потекло (добиено од алги, наместо од рибино масло)

*согласно регулаторните барања за сите последователни формули

Важна напомена: Мајчиното млеко претставува најдобра прехрана за Вашето бебе.

Повеќе од 85 години, Повеќе од 85 години, Holle одржува органски квалитет. Секогаш органско - поради вистински причини. Како прв производител на бебешка храна со Demeter квалитет Holle користи суровини од органско или биодинамичко земјоделство, без експлоатација на животните, почвата или животната средина преку фер партнерство со земјоделците. Holle приоритети се здрава и балансирана исхрана со употреба на едноставни и природни рецепти со сезонска разновидност. Сите состојки се предмет на строги контроли за да осигураат што поголема безбедност. Holle производите се посветени на благосостојбата на Вашето бебе. 

Пакување: 400 г

Содржина

Состојки: полномасно козјо млеко**1, лактоза*, полномасно козјо млеко во прав**1, растителни масла* (сончогледово масло*, масло од семе од репка*), малтодекстрин*, скроб*, калциум карбонат, масло од микроалга Schizochytrium sp.2, натриум цитрат, калиум цитрат, витамин Ц, Л-тирозин, калциумови соли на ортофосфорна киселина, Л-цистин, Л-триптофан, железен сулфат, цинк сулфат, магнезиум карбонат, пантонтенска киселина, ниацин, витамин Е, бакар сулфат, витамин А, витамин Б6, фолна киселина, манган сулфат, натриум селенат, витамин К, витамин Б1, калиум јодит, биотин, витамин Д, витамин Б12.
*состојки од органско производство
**Demetar (од биодинамичко земјоделство; вкупен demeter удел 74%) 

 • 1* - 100г прашок се направени од 323 мл полномасно млеко
 • 2* - содржи ДХА (согласно регулаторните барања за сите последователни формули за доенчиња)

ДХА придонесува за нормален развој на видот кај доенчињата. Позитивниот ефект се постигнува со дневен внес од 100 мг ДХА.

Козјото млеко природно содржи А2 протеин. ДХА во овој производ е од растителнo потекло (добиено од алги, наместо од рибино масло).

Информација за алергени: видете ги зборовите со bold.

Нутритивни информации (на 100 мл готов производ): eнергетска вредност 280кJ / 67kcal, масти 3.5 г (заситени 1.3 г,  мононезаситени 1.6 г, полинезаситени 0.6 г, линолна 572 мг, алфа линоленска 45 мг, ДХА 14 мг), јаглени хидрати 7.5 г (шеќери 5.2 г, лактоза 5.0 г, скроб 0.5 г), белковини 1.4 г, витамин А 58.7 мкг, витамин Д3 1.6 мкг/ 23%, витамин Е 0.88 мг, витамин К 5.5 мкг, витамин Ц 6.9 мг/15%, витамин Б1 0.038 мг, витамин Б2 0.11 мг, ниацин 0.36 мг, витамин Б6 0.030 мг, фолна 10.8 мкг, фолати 18.1 мкг ДФЕ, витамин Б12 0.11 мкг, биотин 2.0 мкг, пантотенска киселина 0.36 мг, калиум 86.2  мг, хлориди 62.8 мг, калциум 70.4 мг, фосфор 42.8 мг, магнезиум 5.81 мг, железо 0.58 мг, цинк 0.45 мг, бакар 0.055 мг, манган 0.0062 мг, флуориди <0.010 мг, селен 3.7 мкг, јод 13.9 мкг, натриум 23 мг.

Употреба:

 • Соодветно за посебна нутритивна употреба од страна на мали деца од 10-иот месец до навршена 3 годишна возраст како дел од мешовита исхрана
 • Може да се употребува по употреба на Holle 2 Органска последователна формула за доенчиња од козјо млеко или наместо било која друга последователна формула

Подготовка: Секогаш подготвувајте ја формулата со чисти и суви раце. Шишињата, цуцлите, прстените, капачињата, чашите, ножот и лажичката треба да бидат добро измиени. После миење, стерилизирајте ги со вриење 3-5 минути. До самата употреба чувајте ги шишињата и капачињата покриени. 
Зовријте ја потребната количина на вода и потоа изладете ја на температура од 50˚C. Налејте во шишенцето околу половина од потребната вода. Водата треба да биде предходно зовриена и изладена. Посебно подготвувајте го секое шишенце. Наполнете ја мерната лажичка и поравнете со помош на нож. Секогаш користете ја мерната лажичка која се наоѓа во кутијата. Додадете ја потребната количина прашок на водата. 
Добро протресете. Додадете го остатокот на вода и повторно протресете. Оставете да се излади на температура од околу 37˚C пред употреба. 

 • Ве молиме точно да ги следите инструкциите за подготовка. Со дозирање на точни количини ќе му овозможите на Вашето бебе секогаш да ги добие хранливите состојки кои му се потребни
 • Секогаш користете ја приложената мерна лажичка
 • Немојте да ги менувате препораките за дозирање, освен ако така не ве советувал Вашиот лекар. Несоодветната подготовка и чување може да бидат штетни за здравјето
 • Секогаш подготвувајте свеж оброк. Не го користете остатокот од храна за следниот оброк
 • Поради опасност од прегревање храната не смее да се загрева во микро печка

Вообичаена подготовка:

13.2 г прашок + 90 мл зовриена вода = 100 мл готов оброк.

Едно пакување од Holle 3 Последователна формула за мали деца од органско козјо млеко одговара на околу 30 готови оброци од по 100 мл.

Важна напомена:

 • Преку доење Вашето бебе ги добива сите потребни корисни состојки и витамини. Пред да одлучите да го користите овој производ, консултирајте се со вашиот лекар или здравствен работник за совет.
 • Последователната формула е специјално формулирана за диететските потреби на доенчињата по шестиот месеци и треба да се дава како дел од мешовита исхрана. Не ја користете формулата како замена за мајчиното млеко во првите шест месеци од животот. Одлуката за отпочнување на “одбивање” – прекинување на доењето пред 6 месечна возраст треба да биде со помош и по совет на стручни лица од областа на исхраната и зависи од степенот на индивидуалниот развој и потребите на Вашето бебе.
 • За да се заштитат забите од можна појава на кариес, не му го давајте шишето на бебето за смирување. Внимавајте на хигиената на устата на Вашето бебе посебно по појавата на првите запчиња

Козјото млеко природно содржи А2 протеин. ДХА во овој производ е од растителнo потекло (добиено од алги, наместо од рибино масло).
Да се чува заштитено од топлина. После отварање чувајте го пакувањето на суво место (не во фрижидер) и употребувајте го во тек на 3 недели. Пакувано во заштитена атмосфера. 

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се