МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

 

Нега на сувата кожа во лето со крем Бепантен

https://zegin.com.mk/mk/bayer-bepanten-5-krem-30-g

Летото е време кога уживаме во безгрижните денови на плажа, со мирис на морски воздух насекаде околу нас. Сепак, прекумерната изложеност на сонце и вода ја оштетува нашата кожа и ја дехидрира, затоа не заборавајте правилно да се грижите за вашата кожа и во летните месеци. 

Како влијае летото на кожата

Сонцето, ветрот, солената или хлорираната вода, УВ-зрачењето, ниската релативна влажност и клима-уредите, силно влијаат и ја сушат кожата во текот на летото. Како резултат на тоа, кожата може да ја изгуби својата заштитна навлажнувачка улога, што исто така ја прави поподложна на инфекции и повреди. Иако нашето тело и мозок може да се чувствуваат одлично откако ќе поминеме еден ден на плажа, не треба да заборавите на вашата кожа да ѝ обезбедите дополнителна нега.

Сувата, испукана и груба кожа предизвикува недостаток на влага и маснотии во епидермисот (надворешниот слој на кожата); најчесто се јавува на дланките, потколениците, петите и лицето.

Совети за нега на вашата кожа во летниот период

Еве неколку совети како да спречите сува, испукана и груба кожа, особено во лето:
•    Редовно нанесувајте хидратантен крем или лосион за тело по целото тело, особено на местата склони кон сувост, грубост и пукање
•    Пијте многу течности за да ја одржувате вашата кожа хидрирана
•    Избегнувајте топли бањи или топли тушеви, користете млака или студена вода
•    Не употребувајте сапун или груби хемикалии на кожата
•    Нанесете крем за сончање пред да излезете од дома и потоа нанесете повторно неколку пати додека сте надвор. Ако сте изложени на сонце подолго време, носете заштитна облека (шешир или покривка за глава). 

Што да користите за нега на сува кожа

Бидејќи нашата кожа е повеќе склона на дехидрација поради надворешни фактори во текот на летото, развивме крем Бепантен за нега на сува кожа, кој ќе ја хидрира вашата кожа и ќе ви обезбеди моментално олеснување. Содржи пантенол/провитамин Б5, кој ја поддржува хидратацијата на кожата.