KRKA Новолакс 5 мг, 30 таблети

KRKA Новолакс 5 мг, 30 таблети
125,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
005878C
favorite_border

Опис на производот

Новолакс таблетите ја содржат активната супстанција бисакодил, која ја стимулира работата на цревата и ја зголемува количината на вода и електролити кои се отстрануваат преку цревата, со што се овозможува нивно безболно празнење. Дејството на лекот настапува по 6 до 12 часа.

Новолакс се употребува за:

  • Повремен запек или неправилно празнење на цревата
  • Хроничен запек (на пример, поради подолго отсуство на физичка активност) или запек поврзан со хемороиди
  • Празнење на цревата пред операција и дијагностички испитувања, на пример пред рентген снимања или колоноскопија
  • Воспоставување на нормални движења на цревата по хируршки интервенции и по породување, и за празнење на цревата пред породување

Новолакс се употребува кај возрасни и деца над 4 годишна возраст.

Пакување: 30 таблети

Содржина

Состав: една обложена таблета содржи 5 мг бисакодил.

Помошни супстанции: сахароза, лактоза, црвена боја.

Употреба: опстипација: деца од (4-10 години): 5 мг на ден, деца над 10 години и возрасни: 5-10 мг на ден, навечер; подготовка за предоперативни и дијагностички цели: деца над 4 години и возрасни: 1 таблета навечер.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се