MARNYS Есенцијално масло од рузмарин, 15 мл

MARNYS Chemotyped Essential Oil Rosemary (Romarin) Rosmarinus Officinalis (Romero Alecrim) maslo od ruzmarin
MARNYS Есенцијално масло од рузмарин, 15 мл
356,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
055133C
favorite_border

Опис на производот

MARNYS® Rosemary (Rosmarinus officinalis) Есенцијално масло од рузмарин. Рузмаринот е добиен со дестилација на пареа и не е денатуриран или мешан со други масла, што ги обезбедува својствата на есенцијалното масло

  • 100% чисто и природно

Арома

  • 1.8 цинеол

Главни карактеристики

  • Традиционално се упоребува во хербологијата, каде што главно се користи за комфор на дигестивниот систем
  • Есенцијалното масло од рузмарин го поттикнува растот на косата кај луѓе кои се соочиле со проретчување на косата. Во студија која траела 6 месеци, утврдено е дека рузмаринот е многу ефикасен врз коренот на влакното, при локална употреба. Есенцијалното масло од рузмарин е многу корисно за раст и опоравување на косата. Потребно е да се нанесе на темето и да се остави да делува неколку часа или пак преку целата ноќ. Потоа, косата се измива со млака вода и со шампон кој инаку го користите.
  • Маслото од рузмарин помага при симптоми на менопауза. Тука секако спаѓаат и проблемите со спиење. Ова масло може да доведе до рамнотежа на хормоните, а една студија покажа дека рузмаринот може да ја зголеми способноста на јетрата да го метаболизира естрогенот.
  • Може да го намали стресот. Стресот е причина за многу болести. Да би се ослободиле од стресот, треба целосно да го промените начинот на живот, исхраната и навиките. Есенцијалното масло од рузмарин може многу да помогне во ублажување на стресот. При истражувања на оваа тема, увидено е дека при вдишување на маслото, се доведува до антиоксидативни активности и намалување на нивото на кортизол, кое е поврзано со зголемениот стрес. 
  • Може да помогне при намалување на болката. Како средство против болка, се покажало дека есенцијалното масло од рузмарин кога се користи самостојно, но и во комбинација со други аналгетици, значително ја намалува болката. Исто така, потенцијално е корисно за одредување на видот на болката кај луѓе со дијабет, намалување на менструалните грчеви и крварења и намалување на болката поврзана со остеоартритис.  
     

Кулинарна активност: Неговата традиционална употреба во гастрономијата е многу широка. Маслото се користи во храна, во многу рецепти и препарати за ароматизирање на риба, месо, чаеви, супи, зеленчук, мешунки, ориз, сирење, сосови, леб или салати. Многу сочна вкусна торта, идеална да се понуди како мезе, е колачот со шунка и сирење, направен со: брашно, јајца, маслиново масло, млеко, рендано сирење ементал или гауда, шунка, суви домати, прашок за пециво, црн пипер, сол и рузмарин.

Пакување: 15 мл

Содржина

Состојки: есенцијално масло од цвет на рузмарин (Rosmarinus officinalis).
Начин на употреба: секогаш разредно, 1-2 капки, во 250 г сок, чај, салата итн. Максимум 3 пати дневно.
Мерки на претпазливост: Да не се надминува препорачаната дневна доза. Да се чува на темно и суво место, подалеку од извори на светлина. Да се чува на места недостапни за деца. Пакувано во заштитена атмосфера. Погодно за употреба во храна.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се