NOW Магнезиум цитрат 200 мг, 100 таблети

NOW Магнезиум цитрат 200 мг, 100 таблети
1.156,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
022986C
favorite_border

Опис на производот

Магнезиумот е минерал кој е од клучно значење за производство на енергија и метаболизмот, мускулната контракција, преносот на нервните импулси и минерализацијата на коските. Тој е задолжителен кофактор за околу 300 ензими. Магнезиумот е клучен минерал кој многу луѓе не го добиваат доволно преку исхраната. Магнезиумот е четвртиот најзастапен минерал во организмот.

Околу 50 % од вкупниот магнезиум во организмот се наоѓа во коските. Другата половина се наоѓа претежно во клетките на ткивата и органите, со само 1 % кој се наоѓа во крвта.

 • Придонесува за намалување на заморот и исцрпеноста
 • Придонесува за електролитна рамнотежа
 • Придонесува за нормален енергетски метаболизам
 • Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
 • Придонесува за нормална мускулна функција
 • Придонесува за нормална синтеза на протеини
 • Придонесува за нормална ментална функција
 • Придонесува за одржување на здрави коски
 • Придонесува за одржување на здрави заби

 Пакување: 100 таблети

Содржина

Состав:                                      

  Количина во 1 доза: 2 таблети    % на дневни вредности
Магнезиум (од магнезиум цитрат) 400 мг 100%

 

Други додатоци: целулоза, стеаринска киселина (растителен извор), Croscarmellose натриум, магнезиум стеарат (растителен извор) и растителна обвивка.
Не содржи: глутен, пченица, квасец, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки.
Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.
Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 2 таблети дневно со храна.
Предупредување: Само за возрасни.
Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба.
Да се чува подалеку од дофат на деца!

 • Вегетеријански / веган производ
 • Без ГМО
 • Кошер

Употреба: Како додаток во исхраната земете 2 таблети дневно со храна.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се