PHARMANUTRA SiderAL Gocce P, 30 мл капки

SIDERAL Gocce P
PHARMANUTRA SiderAL Gocce P, 30 мл капки
785,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
056306C
favorite_border

Опис на производот

SiderAl Gocce P - Додаток во исхраната со Sucrosomial® (сукрозомално) железо кој помага при недостаток во исхраната или при зголемени потреби за оваа состојка. Железото е корисно за нормален когнитивен развој на децата. Сукрозомалното железо го поминува гастроинтестиналниот тракт непроменето и директно се апсорбира од цревата, со што се избегнуваат евентуални желудечни нелагодности.

  • Наменето за деца од 0-3 години

Пакување: 4,5 гр (30 мл).

Произведува и пакува во Via Castelliere 2, 33036 Mereto di Tomba (UD), Italy за Junia Pharma Srl. Via delle Lenze 216/b – 56122 Pisa, Italy

Содржина

Состав

Содржина За дневна доза (1 мл) % на НРВ*
Железо 7,00 мг 50%

 

*%НРВ  (нутритивни референтни вредности)

Состојки: Sideral® r.m - Sucrosomial® Iron (железо пирофосфат, прежелатинизиран оризов скроб, сахарозни естри на масни киселини, лецитин од сончоглед (трикалциум фосфат, оризово брашно)), фруктоза, малтодекстрин, ароми, агенс за спречување на згрутчување: силициум диоксид, регулатор на киселост: лимонска киселина, засладувач: сукралоза.

Без глутен.

Упатство за употреба: Препорачано дозирање е 1 мл дневно или според препорака на лекар. Употребете го дозираниот шприц кој е вклучен во пакувањето. Приготвениот производ може да се употреби како таков, директно во устатата или растворен во чаша со вода на собна температура, во било кое време од денот. Протресете добро по растварањето.

SiderAl Gocce P доаѓа во нерастворена форма и се препорачува да се им се
советува на пациентите да се раствори во аптека, за полесна и побрза апликација. Напоменуваме
дека растворањето може да се направи од страна на потрошувачот во домашни услови и за истото
се следи упатството за припрема.

Како се припрема:

  1. Отворете го шишето. Внимавајте да не го оштетите капачето
  2. Додадете 30 мл вода до обележаното место на означувањето
  3. Ставете го прашокот во шишето
  4. Вратете го капачето на шишето и добро затворете, потоа оставете го 1 минута
  5. Убаво протресете го шишето
  6. Протресете пред секоја употреба

Предупредување и чување: чувајте го производот на собна температура (да не премине 25°C) подалеку од извори на топлина, директна сончева светлина и контакт со вода. По растварањето да се чува на температура од 4 - 8°C. Да се употреби во рок од 1 месец од растварањето. Не земајте повеќе од препорачаната дневна доза. Да се чува подалеку од дофат на деца под 3 годишна возраст. Додатоците во исхрана не се замена за разновидна, урамнотежена исхрана и здрав начин на живот. Се употребува само по растварање.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се