SOLGAR Метилкобаламин витамин Б12, 1000 мкг, 30 таблети

SOLGAR METHYLCOBALAMIN vitamin B-12 1000 mcg
SOLGAR Метилкобаламин витамин Б12, 1000 мкг, 30 таблети
978,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
048512C
favorite_border

Опис на производот

  • Метилкобаламин е активна, коензимска форма на витамин Б12

Додека телото може лесно да го апсорбира витамин Б12 како кобаламин, тој мора дополнително да го претвори во форма на коензим метилкобаламин, за да стане метаболички активен. Во оваа форма, тоа е биоидентично за една од двете активни форми што се наоѓаат во телото.

Б12 е витамин растворлив во вода кој е присутен во секоја клетка, вклучен е во метаболизмот на секоја клетка од човечкото тело, а особено влијае на ДНК синтезата, метаболизмот на масните киселини и хомоцистеинот.

Поволно влијае на:

  • Ментални болести (депресија, анксиозност, психози)
  • Потешкотии во учењето
  • Алцхајмер, деменција, когнитивно опаѓање
  • Придонесува во процесот на нормално создавање на црвените крвни клетки

Methylcobalamin (витамин Б12) 1000 мкг на Solgar како активна состојка содржи витамин Б12 во форма на метилкобаламин, што претставува природна форма на витамин Б12 која има способност подолго време да се задржи во организмот.

Methylcobalamin (витамин Б12) 1000 мкг е наменет за употреба при различни состојби на недостаток на овој витамин во организмот, како што се генетски недостаток на витамин Б12, пернициозна анемија, дијабет и др. 

Пакување: 30 таблети

Состав:

Секоја таблета за џвакање содржи:      

     %ПДВ*
Витамин Б12 (како метилкобаламин) 1000 мкг 40000
Средство за зголемување на волуменот - манитол    
Средство против стврднување - растителен магнезиум стеарат, растителна стеаринска киселина, силикон диоксид    
Арома - природна арома на цреша    
Вкрстено поврзана целулозна гума     

*препорачано дневно внесување
                                                  
Производот не содржи: глутен, додадени шеќери, сол и скроб, млечни производи, соја, квасец, конзерванси, вештачки ароми или бои.

Погодно за вегани.

Употреба: За возрасни, земете по една (1) таблета за џвакање дневно, пожелно со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар. Таблетата поставете ја помеѓу образот и гингивата, или под јазик и оставете ја да се растопи или џвакајте.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се