SYNERGY Магнезиум цитрат со Б6, 60 капсули

SYNERGY Магнезиум цитрат со Б6, 60 капсули
599,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
037924C
favorite_border

Опис на производот

Магнезиумот е потребен за активноста на повеќе од 300 различни ензими, особено на оние кои учествуваат во производство на енергија. Важен е за невро-мускулен пренос на дразбата и минерализација на коските. Тој има есенцијално значење за правилно функционирање на мускулниот систем, учествува во регулирање на контракцијата на мускулите. При негов недостаток се јавуваат грчеви на мускулите на потколеницата. Најчесто од грчеви во мускулите страдаат жените, спортистите и повозрасната популација.

  • Како „антистресен минерал” има клучна улога во одржување на нормалната функција на нервниот систем и психолошката функција. Манезиумот придонесува во намалување на заморот и исцрпеноста
  • Значаен допринос магнезиумот има во одржување на здравјето на коските и забите, учествувајќи во нивната минерализација
  • Учествува во синтеза на масните киселини, синтезата на протеини и метаболизмот на гликозата. Статусот на магнезиум исто така е важен за регулирање на рамнотежата на калциум преку нејзините ефекти врз паратироидната жлезда
  • Помага во создавање на енергија, во процесите на згрутчување на крвта и транспорт на глукоза во клетките. Поради своите базни својства ја неутрализира желуделната киселина
  • Витамин Б6 има важна улога во процеси на разградување и апсорпција на белковини, јаглени хидрати и масти и ја зголемува апсорпцијата на магнезиумот во гастро-интестиналниот тракт

Пакување: 60 капсули

Содржина

Состав: содржи 350 мг магнезиум цитрат и 6 мг витамин Б6.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се