SYNERGY Витамин Ц 1000 мг, 60 таблети

SYNERGY Витамин Ц 1000 мг, 60 таблети
660,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
033939C
favorite_border

Опис на производот

Витамин Ц (Аскорбинска киселина) е хидросолубилен есенцијален витамин. Во организмот аскорбинската киселина се оксидира во дехидроаскорбинска киселина. Овие две форми се важни за оксидо-редуктивните процеси во организмот.

Витамин Ц учествува во синтезата на колагенот од коските, забите, кожата, рскавицата, тетивите и крвните садови. Тој е вклучен во многу важни процеси во организмот: синтеза на тирозинот, ковнерзија на фолна во хидроксифолна киселина, во метаболизам на јаглени хидрати, синтеза на липиди и протеини, метаболизмот ма железото, ја зголемува отпорноста кон инфекции и учествува во клеточната респирација.

Витамин Ц ги редуцира простетичните метални јони од многу ензими и има антиоксидативна функција преку неутрализирање на слободните радикали.

Synergy Vitamin C 1000 мг:

  • Со технологија на постепено ослободување на витамин Ц од таблетата е овозможена максимална искористливост на активната компонента
  • Помала оптеретеност на бубрезите
  • Таблетата е збогатена со природен витамин Ц

Пакување: 60 таблети

Содржина

Состав: една таблета содржи 1000 мг витамин Ц.

Употреба: една таблета дневно по оброк.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се