SYNERGY Витамин Д3 2000 ИЕ, 30 капсули

SYNERGY Витамин Д3 2000 ИЕ, 30 капсули
620,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Атрибути
Шифра
041830C
favorite_border

Опис на производот

  • Поддршка на имунитетот и одржување на коските, мускулите и забите

Витамин Д3 (холекалциферол) е природна форма на витамин Д за човековото тело и спаѓа во групата на витамини растворливи во масти. Придонесува за нормална апсорпција и искористување на калциумот и на фосфорот. Ја подобрува коскената минерализација, помага во формирање на скелетот и забите кај децата, го зајакнува процесот на оксидација, неопходен е за нормално функционрање на паратироидната жлезда. Тој има улога во многу невролошки и клеточни функции за кои е потребен калциум а учествува и во продукција на моноцити.

Витамин Д3 и калциум помагаат во намалување на загубата на коскени материјали кај жени во пост-менопауза. Ниска коскена минерална густина е ризик фактор за остеопоротични коскени фрактури.

Витамин Д3 се препорачува при:

  • Профилакса на рахитис и остеомалација предизвикани од дефицит на витамин Д3
  • Профилакса кај постоечки ризик за заболување предизвикано од дефицит на витамин Д3
  • Нормална функција на имунолошкиот систем,
  • Нормална мускулна функција 
  • Здрав раст и здрав развој на децата

Пакување: 30 капсули

Содржина

Состав: содржи 2000 ИЕ витамин Д3 од природно потекло.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се