VITALIA Семки од тиква, 75 г

VITALIA Семки од тиква, 75 г
55,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
009799C
favorite_border

Опис на производот

Семките од тиква содржат 43% полинезаситени масни киселини и тоа линолна (омега 6) и 14% полинезаситена линоленска киселина (омега 3), 36% мононезаситени масни киселини и 8% заситени масни киселини, 24% протеини, јагленихидрати, од минерали: цинк, калиум и железо, од витамини- Б група.

Масните киселини се неопходни за добар вид, концентрација, регулирање на нивото на холестерол во крвта, за добар имунитет и активен метаболизам. Омега 3 и омега 6 масните киселини присутни во семето од тиква исто така се неопходни при диети и постови, ја чистат кожата и го штитат срцето.

Нето-тежина: 75 г

Содржина

Употреба: 50 г семки од тиква задоволуваат 1/2 од дневните потреби на аминокиселини кај возрасен човек со просечна тежина. За здрави бубрези и простата јадете 200-250 г свежи семки од тиква истолчени и помешани со мед. Може да се консумираат цели или сомелени во млин за кафе или пак да ги додадете во оброк од житарки, мусли, пецива со што значително ќе ја збогатите нивната хранливост и вкус.

Алергени: може да содржат траги од глутен, јаткасти плодови, соја и сусам.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се