ALKALOID Магнезиум 400 + Б-комплекс директ, 20 кесички

ALKALOID_Multi essence Magnesium (Mg) 400mg + B complex  magnezium b kompleks
ALKALOID Магнезиум 400 + Б-комплекс директ, 20 кесички
220,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
034529C
favorite_border

Опис на производот

Микрогранулите за директна примена MULTI ESSENCE Магнезиум 400 + Б комплекс ја обезбедуваат потребната количина магнезиум заедно со останатите Б-витамини, со цел да се задоволат зголемените потреби на организмот:

  • Магнезиумот придонесува за нормална функција на нервниот систем, нормална мускулна функција, намалување на заморот и исцрпеноста, нормален електролитен баланс, нормална синтеза на протеини и нормална психолошка функција. Магнезиумот има улога во процесот на делба на клетките.
  • Витаминот Б₁ придонесува за нормална функција на нервниот систем, нормална психолошка функција и нормална функција на срцето.
  • Витаминот Б₂ придонесува за нормален метаболизам, создавање енергија, нормална функција на нервниот систем и заштита на клетките од оксидација.
  • Витаминот Б₆ придонесува за нормален метаболизам, создавање енергија, нормална функција на нервниот и имунолошкиот систем, нормална психолошка функција, нормален метаболизам на протеините и гликогенот и за намалување на заморот и исцрпеноста.
  • Витаминот Б₁₂ придонесува за нормална психолошка функција и намалување на заморот и исцрпеноста. Витаминот Б₁₂ има улога во процесот на делба на  клетките.

 Пакување: 20 кесички 

 Производител: произведено во Италија за Алкалоид АД Скопје

Содржина

Состав: една кесичка содржи:

    %ПДВ*
 Магнезиум 400 мг 107
 Витамин Б3 18 мг 113
 Пантотенска киселина 18 мг 300
 Витамин Б2 4,2 мг 300
 Витамин Б6 4,2 мг 300
 Витамин Б1 3,3 мг 300
 Фолати 600 мкг 300
 Биотин 150 мкг 300
 Витамин Б12 7,5 мкг 300

*препорачано дневно внесување

Состојки: 

  • засладувачи: сорбитол (од пченка или од пченица), сукралоза, натриум сахаринат
  • регулатор на киселост: лимонска киселина
  • ароми: грејпфрут, нане
  • средств против згрутчување: силициум диокссид

Употреба: Еднаш дневно, по една кесичка, да се растопи директно во устата.

Предупредување: Да не се надминува препорачаната дневна доза. Производот не треба да се употребува како замена за разновидна исхрана. Прекумерна употреба може да доведе до појава на лаксативен ефект.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се