ALKALOID Витамин Б6 20 мг, 20 таблети

ALKALOID Витамин Б6 20 мг, 20 таблети
62,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
006675C
favorite_border

Опис на производот

Хидросолубилен витамин чијашто активна форма е пиридоксал фосфат, неопходен за метаболизмот на протеините. Учествува во метаболните процеси на аминокиселините.

Индикации:

  • Терапија и превентива на сосотојби при недостаток од витамин Б6: микроцитна и хипохромна анемија, конвулзии кај новороденчиња, полиневритиси и невропатии
  • Намалени концентрации на витамин Б6 вообичаено се присутни при диети, уремија, алкохолизам, цироза, хиперпаратиреоидизам,  кај пациенти со срцева слабост, долготрајна хемодијализа, како и при генетски нарушувања во метаболизмот на аминокиселините
  • Зголемени потреби од витамин Б6 се јавуваат кај геријатриски пациенти, бременост и лактација, и при долготрајна употреба на хормонални контрацептиви
  • Акни, себореичен дерматитис, хиперлипидемија, предменструален синдром, вертиго, зависност од пиридоксин кај деца

Пакување: 20 таблети

Содржина

Состав: Pyridoxine 20 мг

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се