EPSILON HEALTH Силбен нано спреј 125 мл

EPSILON HEALTH Силбен нано спреј 125 мл
671,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
029445C
favorite_border

Опис на производот

Silben Nano® е спреј во вид на прашок:

  • Особено помага во случаи на рани со ексудати
  • Го помага природниот процес на ткивна регенерација во случаи на: атонични улцери (венски, исхемични)
  • Рани, улцери под притисок, иритации, хируршки лезии, изгореници

Среброто е познато уште од времето на Хипократ по своите антимикробни особини. Но проблемот за негова употреба во медицината е поврзан со неговата голема нестабилност и ограничената достапност на активни Ag+ јони.
ИНОВАЦИЈА СО ПОМОШ НА НАНО-ТЕХНОЛОГИЈА TIAB COMPLEX: Нова форма на СРЕБРО

  • Апсорпција на Ag+ јони и на Benzalkonium (антисептик) молекули во TiO2 нано честички.
  • Висока концентрација на активни Ag+ јони
  • Моќно антимикробно дејство со максимална безбедност и стабилност

Silben Nano® е спреј за локална употреба, наменет за формирање на ефикасна бариера која помага во обновување на природното ткиво на два начина:

  • Изолирање на раната, воспоставување на заштитна микросредина околу лезијата
  • Го лимитира (ограничува) микробиолошкиот напад врз раната, формирајќи одлични услови за ткивна регенерација.

7 интернационални патенти. In vitro и in vivo испитувања. Клинички студии.

Пакување: 125 мл

Содржина

Спреј со сребрени јони за брзо заздравување на секаков вид на рани, атопични улцерации, декубитуси, кожни воспаленија, хируршки инцизии, посекотини...

Дополнително збогатен со хијалуронска киселина за брза регенерација на кожата.

Употреба: Испрскајте тенок слој од прашокот само врз зафатената регија, таа да биде чиста и сува. Не масирајте. Се аплицира два пати дневно.
Погоден за деца и возрасни.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се