VITALIA Чиа семе, 100 г

VITALIA Чиа семе, 100 г
87,00 ден.
81,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
031983C
Online only
Акција 13-30.06.2024
favorite_border

Опис на производот

Семето од чиа (salvia hispanica) e познато уште од времето на древните култури и претставувало значаен извор на енергија на Маите и Инките. Поради извонредните карактеристики на семето Маите го нарекле "Chia" што значи "Сила".

Семето од чиа е најбогатиот растителен извор на Омега-3 масни киселини (дури 30%), Омега-6 масни киселини (10%), протеини и моќни антиоксиданси. Ова "супер семе" како што го нарекуваат нутриционистите е одличен извор на есенцијалните минерали (фосфор, манган, калциум и цинк), a содржи и висок процент од диетални влакна.

Семето од Чиа содржи:

  • 8 х повеќе Омега-3 од лосос
  • 25% повеќе влакна од ленено семе
  • 5 х повеќе калциум од млеко

Нето-тежина: 100 г.

Содржина

Препорачана употреба: започнете со 1-2 лажички дневно, а потоа постепено зголемувајте го внесот до 1-2 супени лажици дневно.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се