GOOD NATURE Сладок корен, 100 г

GOOD NATURE Сладок корен, 100 г
119,00 ден.
113,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
047977C
Online only
Акција 02-31.05.2024
favorite_border

Опис на производот

Слаткиот корен (Glycyrrhiza glabra L.) е билка што расте во медитеранскиот регион (Шпанија, Италија, Франција) и на Балканскиот Полуостров, но се одгледува и во многу други земји. Билката има карактеристични сино-виолетови цветови, но од неа се користи коренот. Исушениот корен содржи глициризин, супстанција која е дури 50-пати послатка од обичниот шеќер. Поради тоа и чајната напивка од овој корен има пријатен, сладок вкус.

Луѓето кои страдаат од хипертензија треба да избегнуваат прекумерна консумација.

Нето-тежина: 100 г.

Содржина

Приготвување: една рамна мала лажичка од содржината на производот се прелева со 150 мл свежо зовриена вода и се остава да отстои 10-15 минути во покриен сад. Повремено се промешува, па се процедува.

Чајот се пие свежо приготвен и незасладен, не повеќе од 2-пати на ден.

По еден месец се препорачува пауза од две недели пред повторно користење на производот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се