OTOSAN SuperVit Baby Мултивитамински сируп за деца, 150 мл

Otosan SuperVit Baby Syrup
OTOSAN SuperVit Baby Мултивитамински сируп за деца, 150 мл
739,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
056150C
favorite_border

Опис на производот

Otosan SuperVit Baby е граничен производ, сируп со вкус на јаболко, специјално формулиран за деца на возраст од 6 месеци и постари.

 • Производот не содржи глутен и лактоза

Комплетна мултивитаминска и мултиминерална формулација наменета за одржување на здравјето кај децата. 

 • 21 витамини и минерали во еден производ
 • Витаминот Б, фосфорот и магнезиумот придонесуваат за нормален енергетски метаболизам
 • Витамините А и Ц ја поддржуваат нормалната функција на имунолошкиот систем
 • Витамините Д и К помагаат во одржување на здрави коски
 • Бакарот помага во заштитата на клетките од оксидативен стрес
 • Цинкот придонесува за нормална когнитивна функција

Пакување: 150 мл.

Содржина

Состав:

Просечна содржина Доза од 5 мл Доза од 10 мл %ПДВ за деца 10 мл*
Витамин А 
(500.000 ИЕ/г)
0.2 мг 0.4 мг 100
Витамин Б1 0.5 мг 1 мг 200
Витамин Б2 0.6 мг 1.2 мг 170
Витамин Б3 5 мг 10 мг 142
Витамин Б5 2 мг 4 мг 132
Витамин Б6 0.75 мг 1.5 мг 214
Витамин Б12 1 мкг 2 мкг 250
Фолна киселина 125 мкг 250 мкг 200
Биотин  5 мкг 10 мкг 100
Витамин Д3
1.000.000 ИЕ/г
1.75 мкг (70 ИЕ/г) 3.5 мкг (140 ИЕ/г) 50
Витамин Ц 30 мг 60 мг 132
Витамин Е 4 мг 8 мг 160
Витамин К1 15 мкг 30 мкг 250
Калциум 100 мг 200 мг 36
Манган  0.5 мг 1 мг 82
Цинк 2.5 мг 5 мг 100
Бакар 0.15 мг 0.30 мг 60
Магнезиум  27.5 мг 55 мг 68
Фосфор 46.5 мг 93 мг 17
Јодин 45 мкг 90 мкг 112
Лизин  10 мг 20 мг /

Состојки: сахароза, вода, трибазен калциум фосфат, магнезиум цитрат трибазен безводен, аскорбинска киселина, л-лизин хидрохлорид, згуснувач: ксантан гума, цинк цитрат, арома на зелено јаболко, ниацин, ДЛ-алфа-токоферол ацетат, манган глуконат, калциум пантотенат, витамин А ацетат, бакар глуконат, пиридоксин хидрохлорид, рибофлавин, тиамин хидрохлорид, витамин К1 во прав 5%, фолна киселина, масло од витамин Д3, калиум јод, биотин, цијанокобаламин.

Производот содржи сахароза.
Производот не содржи глутен и лактоза.

Употреба:

Добро протресете пред употреба. 

 • Деца на возраст од 6 месеци и постари до 5 мл дневно
 • Деца на возраст од 1 година и постари до 10 мл дневно
   

Мерки на претпазливост:

Да не се надминува препорачаната дневна доза. 
Производот не треба да се користи како замена на разновидна и балансирана исхрана и за здрав начин на живот
Во случај на пречувствителност на било која од состојките на производот,  прекинете ја употребата на производот.  

Консултирајте се со вашиот педијатар пред да го дадете производот на дете на возраст од 6 месеци до 3 години.
Производот не е погоден за употреба како единствен извор на исхрана.
Производот е наменет за деца. 
Да не се зема за време на бременост и доење.

Да не се надминува препорачаната дневна доза. 
Консултирајте се со Вашиот лекар, ако сте му дале на вашето дете повеќе од препорачаното.
Ако сте пропуштиле доза, дајте му ја на вашето дете наредната и продолжете со вообичаено дозирање. 
Не давајте двојна доза за да ја надоместите пропуштената. 
Да се чува на места недостапни за деца. 
Да се чува на ладно и суво место, заштитено од светлина, на температура до 25°C.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се