SPECCHIASOL Ferrogreen, 30 таблети

Specchiasol Ferrogreen ferogrin
SPECCHIASOL Ferrogreen, 30 таблети
449,00 ден.
5
Просек: 5 (1 мислење)
Категорија
Бренд
Атрибути
Шифра
056258C
favorite_border

Опис на производот

FERROGREEN е производ со липосомално железо* Lipofer®, фолна киселина (тетрахидрофолат Quatrefolic®), витамин Ц, витамин Б12, витамин Д3, манган, растителни екстракти.
Помага во нормално создавање на црвените крвни клетки и намалување на заморот и исцрпеноста. 

  • Железото придонесува за нормално создавање на црвени крвни зрнца и хемоглобин и за намалување на заморот и исцрпеноста 
  • Витаминот Ц за подобрува апсорпцијата на железото
  • Манганот, витаминот Б12, железото и витаминот Ц придонесуваат за нормален енергетски метаболизам
  • Дополнително витамин Б12 придонесува за нормално создавање на црвени крвни клетки

Пакување: 30 таблети.

Производител: Specchiasol S.r.l. Via Bruno Rizzi, 1/3 – 37012 Bussolengo (VR) Италија.

Содржина

Состав:

Активни состојки 2 таблети (препорачана дневна доза)  ПДВ*
Железо 30 мг 214
Фолна киселина 200 мкг 100
Витамин Б12 2.5 мкг 100
Витамин Д 2.5 мкг 500
Витамин Ц 111 мг  

Шипинка плод од кој

- Витамин Ц

- Вкупен Витамин Ц 

42 мг

29 мг

140 мг

 

 

175

Манган 3 мг 150
Спанаќ, лист во прашок 60 мг  
Кајсија, овошен сок во прашок 20 мг  
Поточарка, лист 20 мг  
Коприва, лист 16 мг  
Морков, дехидриран сок од корен 10 мг  

*препорачано дневно внесување

Состојки: малтодекстрин, липосомално железо Lipofer® (ферик пирофосфат, пченкарен скроб, емулгатор: лецитини), средство против стврднување: моно и диглицериди на масни киселини, вкрстено поврзана карбоксиметил целулоза, силикон диоксид, магнезиумови соли на масни киселини; засладувачи: сорбитол, стевиол гликозиди од стевиа; Л-аскорбинска киселина (витамин Ц), спанаќ (Spinacia oleracea L.) лист во прашок, шипинка (Rosa canina L. плод d.e., L-ascorbic acid) титриран на 70% витамин Ц, ароми, манган глуконат, кајсија (Prunus armeniaca L.) овошен сок во прашок, поточарка (Nasturtium officinale R. Brown) лист d.e., коприва (Urtica urens L. и Urtica dioica L.) листови d.e., холекалциферол (витамин Д3), морков (Daucus carota L.) дехидриран сок од корен, Quatrefolic® (фолна киселина (6S)-5-метилтетрахидрофолик, глукозамин сол), цијанокобаламин (витамин Б12).

Производот содржи засладувач.
Производот не содржи глутен.

Употреба: Препорачуваме по 1-2 таблети на ден, со чаша вода, пред оброк, во согласност со препораките на Вашиот лекар

Мерки на претпазливост: Немојте да го употребувате граничниот производ FERROGREEN во случај на пречувствителност на било која состојка во состав на производот. Земајте го граничниот производ во согласност со упатството за употреба. Да не се надминува препорачаната дневна доза.
Производот не треба да се користи како замена за разновидна исхрана и за здрав начин на живот.  
Производот содржи полиоли. Прекумерна количина може да има лаксативно дејство. Ако сте бремени или доите, консултирајте се со лекар пред употреба на било кој производ. Ако земате лекови, консултирајте го вашиот лекар пред употреба на производот. Да се чува на места недостапни за деца под три годишна возраст. Да се чува на суво и ладно место.

Мислења на потрошувачи

ellymelba
5
Одличен !
Презадоволна и го купувам по вторпат.
Јас лично имам многу голем проблем со запек и секој друг производ дополнително ми предизвикува проблем. Со Феррогреен се ми е олеснето затоа што содржи и лаксативна состојка.
Топло ви го препорачувам.
Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се